İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesinde son 1 yıl içinde göreve başlayan sağlık çalışanlarının HBsAg, anti-HBs titreleri ile aşılanma durumlarının karşılaştırılması
Comparison of hbsag and anti-hbs titers with vaccinationstatus among healthcare workers who started workingwithin the last year at İzmir Katip Çelebi UniversityAtatürk Training and Research Hospital
  1. Tez No: 963644
  2. Yazar: NİLAY ERİM ATMACA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN CAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET İZMİR KÂTİP ÇELEBİ ÜNİVERSİTESİ ATATÜRK EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİNDE SON 1 YIL İÇİNDE GÖREVE BAŞLAYAN SAĞLIK ÇALIŞANLARININ HBsAg, Anti-HBs TİTRELERİ İLE AŞILANMA DURUMLARININ KARŞILAŞTIRILMASI Nilay ATMACA İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Dalı Uzmanlık Tezi, İzmir, Türkiye, 2025 Amaç: Bu araştırmanın temel amacı, İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 2024 yılı içerisinde göreve başlayan sağlık çalışanlarının Hepatit B virüsüne karşı bağışıklık düzeylerini değerlendirmek ve HBsAg ile Anti-HBs serolojik belirteçleri ile aşılanma öyküleri arasındaki ilişkiyi analiz etmektir. Yöntem: Çalışma, tanımlayıcı ve kesitsel bir araştırma olarak planlanmıştır. Araştırma evrenini, 01.01.2024–31.12.2024 tarihleri arasında hastanede göreve başlayan tüm sağlık çalışanları oluşturmuş ve örneklem seçimine gidilmeksizin 579 katılımcının verileri incelenmiştir. Veriler, iş sağlığı ve güvenliği biriminin arşiv kayıtlarının retrospektif olarak taranmasıyla elde edilmiştir. Katılımcıların HBsAg ve Anti-HBs test sonuçları ile hepatit B aşılanma bilgileri araştırmacı tarafından oluşturulan standart form aracılığıyla toplanmıştır. Bağımlı değişkenler HBsAg ve Anti-HBs serolojik sonuçları iken, bağımsız değişkenler yaş, cinsiyet ve aşılanma durumudur. İstatistiksel analizler SPSS 26.0 yazılımı ile yapılmış; tanımlayıcı istatistiklere ek olarak, gruplar arası karşılaştırmalarda Ki-kare testi uygulanmıştır. Aşının enfeksiyona karşı koruyuculuk düzeyi, aşılı ve aşısız bireylerdeki HBsAg pozitiflik oranlarının karşılaştırılmasıyla Halloran'ın formülü esas alınarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT COMPARISON OF HBsAg AND ANTI-HBs TITERS WITH VACCINATION STATUS AMONG HEALTHCARE WORKERS WHO STARTED WORKING WITHIN THE LAST YEAR AT İZMİR KATİP ÇELEBİ UNIVERSITY ATATÜRK TRAINING AND RESEARCH HOSPITAL Nilay ATMACA Izmir Katip Çelebi University Faculty of Medicine, Department of Family Medicine, Specialization Thesis, Izmir, Turkey, 2025 Aim: The primary objective of this study is to evaluate the immunity levels against Hepatitis B virus among healthcare workers who began working at İzmir Katip Çelebi University Atatürk Training and Research Hospital in 2024, and to analyze the relationship between serological markers HBsAg and Anti-HBs and their vaccination history. Methods: This research was designed as a descriptive, cross-sectional study. The study population consisted of all healthcare workers who started employment at the hospital between January 1, 2024, and December 31, 2024. Without applying any sampling method, data from 579 participants were analyzed. Data were obtained retrospectively from the archives of the hospital's Occupational Health and Safety Unit. Participants' HBsAg and Anti-HBs test results, along with their hepatitis B vaccination information, were collected using a standardized form developed by the researcher. Dependent variables were HBsAg and Anti-HBs serological results, while independent variables included age, gender, and vaccination status. Statistical analyses were performed using SPSS version 26.0. In addition to descriptive statistics, Chi-square tests were applied for group comparisons. The protective efficacy of vaccination against infection was calculated using Halloran's formula, based on the comparison of HBsAg positivity rates between vaccinated and unvaccinated individuals.