Abdurrezzâk Kâşânî'nin Tezkiyetü'l Ervâh an Mevânii'l İflâh adlı eserinin tahkik ve tahlili
A critical edition and on analysis of abd al-Razzaq al-Kashani's Tezkiyah al-Arwah an Mewani al-Iflah
  1. Tez No: 517316
  2. Yazar: ZEYNEP TAŞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER TÜRKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Felsefesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
İslam ahlak düşüncesi içerisinde tedbîrü'n-nefs, tedbîrü'l-menzil ve tedbîrü'l-müdün olmak üzere üç ana bölüm halinde bina edilmiş ahlak eserleri ortaya konmuştur. Bu eserlerin birçoğu tahkik yapılarak matbu hale getirilmiştir. Fakat daha ziyade tasavvuf ve tefsir eserleriyle tanınan Abdurrezzâk Kâşânî'nin bu geleneği sürdürerek telif ettiği Tezkiyetü'l-Ervâh an Mevânii'l İflâh adlı eseri, İslam ahlak literatürü içerisinde yeterince bilinmemektedir. Bu tez, yazma halinde iki nüshası bulunan Tezkiyetü'l-Ervâh'ın tahkikini yaparak eseri matbu hale getirip araştırmacıların dikkatine sunmayı amaçlarken, içerik tahlili ile de eserin İslam ahlak düşüncesi içerisindeki yerini belirlemeyi hedeflemiştir. Tezin birinci bölümünde Kâşânî'nin hayatı ve eserleri, ikinci bölümünde ise bireysel ahlak ve şehir yönetimi mevzuları ele alınmaya çalışılmıştır. Üçüncü bölümde de eserin tahkikli metnine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the Islamic moral thought, moral works were built in three main sections, tedbîrü'n-nefs, tedbîrü'l-menzil and tedbîrü'l-müdün. Many of these works have been inspected and published. However, Abdurrezzâk Kâşânî, known for his works of mysticism and tafsir, is not well known in the Islamic morality literature. Kaşani, contributed to this literature with his work titled Tezkiyet al-Ervah an Mevanii'l İflah. This thesis aimed to make the edition criticism through two copies of Tezkiyetü'l-Ervâh. Also aimed to determine the place of the work in Islamic morality literature and to present it to researchers. In the first part of the thesis, the life and works of Kaşanî were examined and in the second part the individual ethics and city administration were tried to be discussed. The third chapter contains the essences for publishing this work and the criticized text.