Social effects on memory: Interdependence
Bellek üzerindeki sosyal etkiler: Bağımlılık
  1. Tez No: 517326
  2. Yazar: ESRA AYBİKE MUTLUOĞLU ŞAHİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TÜLİN TERRY ESKENAZİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Çalışmalar göstermektedir ki bireyler başka bir kişiyle birlikte bir görevi yerine getirdiklerinde partnerlerinin görevini de zihinlerinde temsil ederler ve bu durum partnerlerinin göreviyle alakalı bilgileri tesadüfi olarak belleklerinde kodlamalarını sağlar. Fakat bireylerin başka bir kişiyle bir görevi yerine getirirken amaçlarına ulaşmak için birbirlerine bağımlı oldukları sosyal bağlamların (iş birliği ve rekabet) belleği nasıl etkilediği literatürde çalışılmamıştır. Bu yüzden bu çalışmada bireylerin amaçlarına ulaşmak için birbirlerine bağımsız ve bağımlı olduğu sosyal bağlamların partnerlerinin göreviyle alakalı bilgilerin belleğe kodlanmasını nasıl etkilediklerini araştırdık. Bireyler birbirleriyle iş birliği halinde olduklarında partnerlerinin göreviyle ilgili bilgiler için bellek performanslarında bir gelişme gözlemledik çünkü iş birliği bağlamı bireylerin zihinsel temsilleri arasındaki örtüşmeyi arttırmakta ve partnerlerinin görevlerini de kendi görevleriymiş gibi zihinlerinde temsil etmelerini sağlamaktadır. Fakat birbirleriyle rekabet halinde oldukları bağlamlarda bireyler partnerlerinin görevleriyle ilgili bilgileri için yüksek bir bellek performansı göstermediler. Çünkü rekabet bireylerin zihinsel temsillerindeki örtüşmeyi zayıflatan ve partnerin görevinin zihinsel temsilini engelleyen bir sosyal bağlamdır. Ayrıca başka kişilerle yerine getirilen görevlerde bireylerin aslında zihinlerinde partnerlerinin görevini mi yoksa başka bir bireyin daha bu görevdeki varlığını ve görev sırasını mı temsil ettikleri literatürde hala tartışılmaktadır. Bu çalışmada deneyimizde bazı modifikasyonlar yaparak bu soruya cevap aradık ve bireylerin partnerlerinin görevlerini temsil ettiğini gösteren bulgulara ulaştık.
Özet (Çeviri)
Research has shown that when people perform a task with others, they incidentally encode co-actor relevant information in the task as a result of task co-representation. However, it is largely unknown what happens to individuals' memory in joint tasks when individuals are interdependent to each other in terms of goal attainment, namely in cooperative and competitive situations. In the present study, we examined the effect of each social context (independence vs cooperation vs competition) on individuals' encoding of the co-actor relevant information. Our results suggest that individuals in a cooperative relationship recall co-actor relevant information better than information non-relevant to any party because cooperation enhances self-other integration, which in turn makes task co-representation more likely. Conversely, individuals in the competition condition do not show an enhanced recall performance for co-actor relevant information compared to information non-relevant to any party, due to low self-other integration that obstructs task co-representation. Furthermore, the present study contributes to the debate of whether individuals co-represent what co-actor is supposed to do (task co-representation) or they co-represent that another agent is responsible for part of the task, and when it is his turn (actor co-representation account) by providing evidence supporting the task co-representation account.