kadın hastalıkları ve doğum servislerinde yaşanan tıbbi hataların Sağlık Hukuku yönünden değerlendirilmesi obstetrics and gynecology services evaluation in terms of medical errors are experienced in Health Law
- Tez No: 517327
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE ALMILA TANRIVERDİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışma, kadın hastalıkları ve doğum kliniklerindeki tıbbi müdahalelerintüm aşamalarında yapılan tıbbi uygulama hatalarının (malpraktis) incelenmesini içerir. Çalışmanın amacı kadın hastalıkları ve doğum alanında çalışan sağlık personelinin standardize tıbbi uygulamayı yapmaması durumunda oluşabilecek zararlara karşı bilgilenmelerini sağlamaktır. Mesleki bilgi ve beceri eksikliğinden kaynaklanan durumlara farkındalık sağlayarak çözümler bulmalarına yardımcı olmak ve hastaya tedavi verilmemesi ile oluşan zararlarda hukuki zorunluluklar açısından uyarmak, tıbbi hatalarda sağlık personelinden kaynaklanan hataları incelemektir. Ayrıca, çalışmada son iki yılda kadın hastalıkları ve doğum alanındaki Yargıtay Kararları da verilmiştir. Böylece bu alandaki dava konuları hakkında bilgi sahibi olunması sağlanmıştır. Birinci bölümde hasta ve hekimin hak ve yükümlülükleri ile tıbbi müdahale ve tıbbi uygulama hatasının tanımına yer verilmiştir. Ayrıca, tıbbi müdahale farklı yönlerden değerlendirilmiş, tıbbi uygulama hataları hukuksal açıdan incelenmiştir. İkinci bölümde kadın hastalıkları ve doğum kliniklerinde yaşanan tıbbi hatalar ile bu konuya ilişkin Yargıtay ve Danıştay Kararları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study involves examining medical malpractice (malpractice) at all stages of medical interventions in gynecological and obstetric clinics. The purpose of the work is to ensure that the health personnel working in the field of gynecological diseases and obstetrics are informed about the damages that may occur if they do not perform standard medical practice. To help them to find solutions by providing awareness of situations arising from lack of professional knowledge and skills and to warn them about the legal obligations caused by not giving treatment to the patient and to examine the errors caused by the health personnel in medical malpractice. Moreover, in the last two years in the study, decisions of the Supreme Court of Appeals in the field of gynecological diseases and birth have been given. In this way, it is possible to have information about the cases in this area. In the first part, the rights and obligations of the patient and the physician, as well as the definition of medical intervention and medical practice error, are included. In addition, medical intervention was assessed in different ways, and medical practice errors were examined from a legal point of view. In the second chapter, the medical mistakes in the gynecological and obstetric clinics and the decisions of the Supreme Court and Council of State have been evaluated.