Assessing smart city theories and models based on the utilization of big data in cities
Kentlerde büyük veri kullanımı doğrultusunda akıllı kent teori ve modellerinin incelenmesi
  1. Tez No: 517340
  2. Yazar: MAKBULE YILDIRIM ÖZGÜVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERYEM BİRGÜL ÇOLAKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Mimarlık, Şehircilik ve Bölge Planlama, Science and Technology, Architecture, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Tasarımda Bilişim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Günümüzde dünya nüfusunun yarısından fazlası kentsel alanlarda yoğunlaşmış durumdadır. Kentsel alanlardaki nüfus artışları ve hızlı kentleşme nedeniyle kentler ve kentsel sistemler zorunlu olarak sürekli bir dönüşüm geçirmektedirler. Bunun yanı sıra her geçen gün, hızlı kentleşmeye paralel olarak geçmişe oranla çok daha karmaşık yeni kentsel problemler ortaya çıkmaya devam etmektedir ve bu problemlerin gelecekte çok daha ileri seviyelere ulaşacağı öngörülmektedir. Dolayısıyla, söz konusu problemleri çözmek üzere yeni ve daha etkin yöntemlerin geliştirilmesi kaçınılmazdır. Bu durum kentsel problemlerin yeni teori ve modeller ile gelişen teknolojiler doğrultusunda yeniden tanımlanarak ilgili problemlere yenilikçi çözümlerin getirilmesini gerektirmektedir. Mevcut kentlerin yeniden inşası mümkün olamayacağına göre, kentsel yaşanılabilirlik düzeyini, diğer bir deyişle, kentlerin ve kent sakinlerinin yaşam kalitelerini arttırabilmek için, akıllı teknolojilerin verimli bir şekilde adapte edildiği yüksek donanımlı akıllı kentlere ihtiyaç bulunmaktadır. Günümüzde akıllı telefonlar, akıllı saatler ve diğer akıllı cihazların kent sakinleri tarafından kullanımı hızla artmaya devam ederken, binalar da artık akıllı otomasyon sistemleri ile donatılmakta, elektrik, su, doğalgaz, atık toplama ve kanalizasyon sistemleri gibi kentsel altyapılar ise çok çeşitli akıllı teknolojiler ile desteklenmektedirler. Söz konusu akıllı teknolojiler bir yandan insan hayatını kolaylaştırmaya devam ederken, aynı zamanda gerek insan etkileşimi ile gerekse kendi başlarına çok büyük miktarlarda veri üretimine sebep olmaktadırlar. Dolayısıyla, akıllı kentler (smart cities) ve büyük veri (big data) konuları, 21. yüzyılın modern dünyasının hem oldukça popüler hem de dikkate değer güncel konularındandır. Bununla beraber, geçmişe oranla kentleri ve kentsel yaşantıyı anlama konusunda kentsel pratiklere olan katkıları hiç de yadsınamayacak boyutlara ulaşmış durumdadır. Öte yandan kent yönetimleri de söz konusu değişim ve dönüşümlere uyum sağlamak için ve kent sakinlerine daha iyi ve kaliteli hizmet sunabilmek adına akıllı ve sürdürülebilir birtakım uygulamalar geliştirmektedirler. Yerel ya da ulusal yönetimler tarafından büyük yatırımlar ile finanse edilip geçmişte uygulanan, günümüzde uygulanmakta olan ya da gelecekte öngörülen birçok akıllı kent yatırımı dünyayı büyük bir hızla şekillendirmeye devam etmektedir. Akıllı kent yatırımlarının en temel ve öncelikli amaçlarından bazıları kentsel alanların hızla artan nüfuslarına çözüm bulmak, dünyadaki doğal kaynakların doğru kullanımını sağlamak ve nihayetinde kentsel yaşam kalitesini arttırmak olarak sıralanabilir. Öte yandan, akıllı teknolojilerin kullanımlarına paralel olarak günümüzde hayatın her alanında olduğu gibi veri üretimlerinde oldukça büyük miktarlarda artışlar gözlemlenmektedir. Özellikle kentlerde kent sakinleri ve kent sistemleri arasındaki çeşitli etkileşimler sonucunda ortaya çıkan büyük verinin özel ve güvenli bir şekilde toplanarak uygun koşullarda saklanabilmesi, bir araya getirilerek analiz edilmesi ve işlenmesi, aynı zamanda belirli bir amaca yönelik olarak görselleştirilerek dijital ortamlarda temsil edilebilmesi ve pek çok süreçte verimli bir şekilde kullanılabilmesi için çok çeşitli teknikler geliştirilmektedir. Bugünün akıllı kentlerine giden yolda bu büyük veri kesinlikle oldukça önemli ve büyük bir rol oynamaktadır. İster fiziksel ister sanal olsun, büyük veri sayesinde kentler ve kent sakinleri hakkında oldukça kritik ve kayda değer ve önem taşıyan bilgiler edinmek mümkündür. Peki bütün bu söz konusu verinin kaynağı nedir ve bu verileri daha verimli bir şekilde kullanarak daha akıllı kentler planlayabilmek nasıl mümkün olabilir? Bu temel sorgulamalar doğrultusunda bu tezin temel amacı, büyük veri teknolojileri ve yöntemlerinin kapsamlı bir değerlendirmesinin ve akıllı kentler kavramının anlaşılabilmesini sağlamaktır. Özellikle akıllı kentler konusuna ilgi duyan şehir planlamacı, mimar, tasarımcı, yönetici veya akademisyenler gibi farklı disiplinlerden uzmanlar için söz konusu büyük veri teknolojilerinin akıllı kentlerdeki mevcut veya potansiyel kullanımları hakkında genel bir bilgilendirme yapılması amaçlanmıştır. Araştırma kapsamında günümüzde uygulanmakta olan akıllı kent teori ve modellerinin literatüre dayalı bir analizi yapılırken bir yandan da genel ve derin bir bakış açısı kazandırmak amacı ile akıllı kentleri karakterize etmek ve analiz etmek için kullanılan büyük veri teknoloji ve yöntemleri incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
In the wake of the rising city populations and rapid urbanization all over the world, cities are constantly evolving and striving to be smarter and more sustainable to serve their citizens. At the same time, they are experiencing challenges more complex than ever before, and have been looking for more efficient ways to solve these problems. Unfortunately, these challenges due to urbanization may likely be even worse in the future since it is almost impossible to re-build the existing cities. Therefore, there is a need for a modern conceptualization of smart technologies in order to create well-equipped smart cities to increase the urban livability. On the other hand, cities, including their whole infrastructure (e.g., utility systems such as power, water, gas and waste collection, and drainage systems) are continuously being instrumented with smart technologies at the aggregate level. While these smart technologies make human life easier, they also produce huge amounts of data whether through human interaction or not (i.e., buildings are equipped with smart automation and housing systems, and people have smart devices such as smart phones, smart watches and many others), and various techniques have been recently developed for privately and securely collecting, storing, analyzing, processing, integrating and visualizing these big data generated by both city systems and citizens in drastically increasing amounts. As such, smart cities and big data are very significant topics of the 21st century's modern world. Many past, ongoing and future smart city initiatives are introduced by governments and other agencies at the national and local level. These initiatives are shaping the world through huge investments in order to solve the problems associated by the increasing populations all over the world, especially in cities, to provide the efficient use of natural world resources, and finally to improve the quality of life in general. On the road to smarter cities, big data certainly have a significant role with regards to providing vital information on the city systems and its inhabitants, both physically and virtually. Therefore, one important question is as follows: Where does such data come from, and how can we efficiently utilize this data to achieve smarter cities? With this motivation, the main objective of this research is to aid in understanding the concept of smart cities utilizing a comprehensive assessment of big data technologies and methods. These technologies are evaluated regarding their current or potential use in smart cities, especially to inform the practitioners who are interested in developing smarter cities. As such, this thesis aims to give a general and deep understanding of the big data methods used to characterize and analyze smart cities while assessing the past and current smart city theories and models. This thesis focuses on how the efficient usage of urban data sets radically changed the way people live in cities in the 21st century with the help of information and communication technologies (ICT), and how big data can actually be utilized by city governments to improve urban planning and management processes in the context of smart cities. To achieve this goal, through the evaluation of the related literature and the assessment of data-driven applications of selected cities, several smart city principles will be presented in a novel scheme through“smart data management”and“smart people”, which can successfully lead to“smart governance”. To perform smart data management in cities, it is a must to instrument them with better data collection methodologies to ultimately develop better, different and smarter solutions to the problems faced by cities when compared to the past.