Demir eksikliği anemisi ile başvuran erkek ve kadın hastaların endoskopik verilerinin retrospektif değerlendirilmesi
  1. Tez No: 517386
  2. Yazar: FATİME DEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜJGAN GÜRLER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Demir eksikliği anemisi en sık görülen anemi çeşidi olup, sıklığı ve nedeni hasta populasyonlarına göre değişiklik göstermektedir. Erkek ve postmenopozal kadın hastalarda, demir eksikliği anemisinin en sık sebebi gastrointestinal sistem kaynaklı kronik kan kaybı ya da emilim bozukluğunun olmasıdır.Çalışmamızda erkek ve postmenopozal kadın hastalarda demir eksikliği anemisine yol açabilecek gastrointestinal patolojileri belirlemek amaçlandı. Bu amaçla Ocak 2016 -Aralık 2017 tarihleri arasında Abant İzzet Baysal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Endoskopi Ünitesi'ne başvuran toplam 234 hasta retrospektif olarak değerlendirildi. Çalışmaya katılan hastaların 126'sı erkek 108'i kadın idi. Hastaların yaş ortalamasının 64,17 olduğu, erkek ve kadın hastalarda benzer olduğu görüldü. Hastaların %86,7 sine ÖGD, %44,4 üne kolonoskopi, %31,2 sine hem ögd hem kolonoskopi yapıldığı görüldü. ÖGD'de lezyon tespiti %96, kolonoskopide lezyon tespiti %56, ÖGD ve kolonoskopinin birlikte yapıldığı hastalarda lezyon tespit oranı %97,3 olduğu görüldü. ÖGD yapılan hastalarda en sık görülen lezyonlar sırasıyla noneroziv gastrit, eroziv gastrit ve bulboduodenitler olarak saptandı. Gastrik ülser %11,3 bulboduodenal ülser %5,9 oranında görüldü. %6,9 hastada gastrektomitespit edildi. Endoskopik biopsi sonrası Helikobakter pozitifliği %35,4 gastrik atrofi %13,3 çölyak hastalığı ise %1,4 oranında bulundu. 1 hastada özefagusda malign görünümlü kitle görüldü. Kolonoskopi verilerine bakıldığında en sık görülen lezyonlar sırasıyla polip, hemoroid ve divertikül olarak saptandı. Poliplerin genelde sayıca
Özet (Çeviri)
Iron deficiency anemia is the most common type of anemia, and its frequency and cause varies according to patient populations. The most common cause of iron deficiency anemia in male and postmenopausal female patients is chronic blood loss or impaired gastricum due to gastrointestinal system. In our study, we aimed to determine the gastrointestinal pathologies which may lead to anemia of iron deficiency in male and postmenopausal female patients. A total of 234 patients who applied to the Abant Izzet Baysal Training and Research Hospital Endoscopy Unit between January 2016 and December 2017 were retrospectively evaluated for this purpose. Of the patients participating in the study, 126 were male and 108 were female. It was seen that the mean age of the patients was 64,17, similar to that of male and female patients. Of the patients, 86.7% were diagnosed with EGD, 44.4% with colonoscopy, 31.2% with both eugenics and colonoscopy. Lesion detection was found to be 96% in EGD, lesion detection was 56% in colonoscopy and 97.3% in patients with combined EGD and colonoscopy. The most common lesions in patients with OGD were nonerosive gastritis, erosive gastritis and bulboduodenitis, respectively. Gastric ulcer 11.3% and bulboduodenal ulcer 5.9% were seen. 6.9% patient gastrectomy was detected. After endoscopic biopsy, H. pylori positivity was 35.4%, gastric atrophy was 13.3% and celiac disease was 1.4%. A malignant mass was seen in the esophagus in one patient. When colonoscopy data were analyzed, the most common lesions were polyps, hemorrhoids, and diverticula, respectively. Polies were generally found to be