2017 yılında S.B.Ü. Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne başvuran 50 yaş üstü erkek hastaların anemi etyolojisi ve değerlendirilmesi
Ethology and evaluation of anemia of 50 years old patients admitted to Haseki̇ Education and Research Hospital in 2017
- Tez No: 519125
- Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL ARICA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET Giriş: Anemi dünya genelinde yaygın görülen önemli sağlık sorunlarından birisidir. Anemi kadın ve çocuk hastalarda daha sık olup erkek hastalarda daha az sıklıkta görülse de; yetişkin erkekler ve postmenapozal kadınlarda anemi nedeni mutlaka saptanmalıdır. Bu hastalar için anemi malign etyolojiler için çok önemli bir bulgudur. Kolorektal kanserler anemi ile ortaya çıkabilen yetişkin erkekler ve postmenapozal kadınlarda sık görülen malignitelerdir. Ülkemizde erken tanı amacıyla Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Kolorektal Kanser Tarama Programı Ulusal Standartları gereğince tüm erkek ve kadınlar 50 yaşında başlanarak 70 yaşına kadar iki yılda bir gaitada gizli kan ve on yılda bir kolonoskopi ile taranmalıdır. Koruyucu hekimlikte aile hekimlerinin üzerine büyük görevler düşmekte olup; anemi değerlendirilmesinin yanı sıra hastalar bu konuda mutlaka bilgilendirilmelidir. Bu çalışmada 50 yaş üzeri anemik erkek hastalar incelenerek anemi tipleri ve anemi etiyolojik nedenlerinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada Sağlık Bilimleri Üniversitesi Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi polikliniklerine 01.01.2017–31.12.2017 tarihleri arasında başvuran 50 yaş üzeri erkek anemik hastalar hastane bilgi yönetim sistemi üzerinden geriye dönük olarak incelendi. Retrospektif, tek merkezli, kesitsel-tanımlayıcı olarak tamamlanmış bir çalışmadır. Belirlenen kriterlere uyan 6500 hastadan 363'ü çalışmaya dahil edildi. İstatistiksel analiz için SPSS 15.0 for Windows programı kullanıldı. Bağımsız gruplarda sayısal değişkenlerin karşılaştırmaları homojen dağılım göstermeyen ortalamaların Mann Whitney U testi karşılaştırılması ve sürekli verilerin Spearman ile korele olup olmadığına bakıldı. Belirleyici faktörler Lojistik Regresyon Analizi ile incelendi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Introduction: Anemia is one of the most important health problems worldwide. Although anemia is seen more frequently in female and child patients and less frequently in male patients, the cause of anemia in adult men and postmenopausal women must be determined. For these patients, anemia is a very important finding for malignant etiologies. Colorectal cancers, which may occur with anemia, are common malignancies in adult men and postmenopausal women. With the aim of early diagnosis, in our country, all men and women from 50 to 70 years old should be screened with fecal occult blood test every two years and colonoscopy every ten years in accordance with the National Standards for Colorectal Cancer Screening Program of the General Directorate of Public Health of the Ministry of Health. In preventive medicine, family physicians have great responsibilities; In addition to the evaluation of anemia, patients should be informed about this issue. In this study, we aimed to investigate anemia types and etiologic factors of anemia by examining male patients with anemia over 50 years of age. Material and Method: In this study, anemic patients over 50 years of age who applied to the polyclinics of Haseki Training and Research Hospital between 01.01.2017 and 31.12.2017 were examined retrospectively on hospital information management system. It is a retrospective, single center, cross-sectional, descriptive study. Of the 6500 patients who met the criteria, 363 were included in the study. SPSS 15.0 for Windows program was used for statistical analysis. Comparisons of numerical variables in independent groups were made and Mann-Whitney U test of the non-homogeneous distribution averages were compared. And The Spearman test was used to determine whether the continuous data is correlated. Determinant factors were analyzed by logistic regression analysis.