Ayak bileği kırıklarında yeni bir sınıflandırma
Ayak bileği kırıklarında yeni bir sınıflandırma
  1. Tez No: 517390
  2. Yazar: CEMİL AKTAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZKAN KÖSE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi​
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Ayak bileği, üç farklı kemik tarafından oluşması ve karmaşık anatomisi nedeniyle travma sonrası çok çeşitli kırık tipleri oluşabilen bir eklemdir. Bu kırık tiplerinin tedavisine karar vermekte, sınıflandırma yapmak önemlidir. Ancak mevcut sınıflandırma sistemlerinin birçok yönden eksikleri bulunmaktadır. Bu tezin amacı yeni bir ayak bileği kırıkları sınıflandırması oluşturmak, bu yeni sınıflandırmayı mevcut sınıflandırmalarla karşılaştırmaktır. Kliniğimizde 2014-2017 yılları arasında ayak bileği kırığı nedeniyle ameliyat edilen toplam 90 hasta çalışmaya dahil edildi. Bu hastaların son kontrollerinde radyolojik ve klinik olarak değerlendirildi. Radyolojik değerlendirmede KellgrenLawerence ayak bileği osteoartrit sınıflandırması kullanıldı. Klinik değerlendirme ise AOFAS ve OMAS skorları ile yapıldı. Bu hastalara ait ameliyat öncesi ön-arka ve yan grafiler 4 farklı deneyime sahip gözlemci tarafından 2 farklı zamanda, 4 farklı sınıflandırma sistemine göre sınıflandırıldı. Bu sınıflandırmalar; Lauge Hansen, Weber, AO-OTA ve bizim tarafımızdan geliştirilen Tanımlayıcı Ayak bileği Kırıkları Sınıflandırması (TAKS) idi. Bu yeni sınıflandırma sistemi, ayak bileği kırığı tanımlarken lateral, medial, posterior, sindesmoz ve dislokasyon olmak üzere 5 farklı parametrenin kullanıldığı tanımlayıcı bir sınıflandırma sistemidir. Bu dört sınıflandırma sisteminin gözlemciler arası ve gözlemciler içi tutarlılığı istatiksel olarak değerlendirildi. Ayrıca bu sınıflandırma sistemleri, hastaların son kontrollerindeki klinik ve radyolojik sonuçlarına göre, prognozu tahmin edebilirlikleri açısından da analiz edildi. TAKS'ın hem gözlemci içi hem de gözlemciler arası uyumu diğer sınıflandırma sistemlerinden yüksek bulundu. Ayrıca diğer sınıflandırma sistemlerinin kırığın prognozu ile ilgili bilgi vermediği, ancak TAKS'ın özellikle dislokasyon parametresinin prognoz hakkında fikir verdiği bulundu. Geliştirmiş olduğumuz bu yeni ayak bileği sınıflandırması, ezberlenmesi kolay, deneyimden bağımsız olarak her gözlemci tarafından benzer olarak sınıflandırılabilen ayrıca prognoz hakkında fikir sağlayan bir sınıflandırmadır. Bu sınıflandırmanın gelecekte ayak bileği kırıklarında yaygın olarak kullanılacağı düşüncesindeyiz.
Özet (Çeviri)
Numerious type of fracture may occur at the the ankle joint due to its complex bony and ligamentous anatomy. Classification of these fractures is extremely important to guide the treatment. However, the current classification systems have various disadvantages and weak points regarding diagnostic, threuaptic and prognostic point of view. The purpose of this thesis is to desing a new classification sysytem for ankle fractures and to compare this classification system with previous systems. Ninety patients who underwent surgical treatment with a diagnosis of ankle fracture between 2014 and 2017 in our hospital were reviewed retrospectively. All patients were assessed with both clinical and radiological evaluation at the final follow-up. Ankle radiographs were used to rate the degree of post-traumatic osteoarthritis using Kellgren-Lawerence ankle osteoarthritis classification. In the clinical evaluation, AOFAS and OMAS scores were used. Preoperative AP/lat ankle radiographs were classified by four orthopaedic surgeons at two different times with Lauge Hansen, Weber, AO/OTA and Descriptive Ankle Fracture Classification (DAFC) which is the classification we created. This new classification system is a descriptive classification system, which defines the ankle fracture according to five different anatomic location: lateral, medial, posterior, syndesmosis and dislocation. Moreover, at each location, there are subgroups defining the pattern of the fracture. Inter and intra-observer reliability of four classification systems were analysed. Furthermore, the correlation between the final clinical and radiological status and the classification system was evaluated to determine the prognostic value of the classification systems. Inter and intra-observer reliability of the DAFC was found better than the previous systems. None of the classification system had prognostic value, but dislocation parameter in the new classification system predictive value for both clinical and radiological outcome. This new ankle fracture classification system seems to be easy to learn, the ratings are not influenced by the experience of the observer, and provides future information about the prognosis of the patient. We hope that this classification will be used widely for ankle fracture in the future.