Yabancı sermaye akımlarının gelişmekte olan ülkeler üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the impact on the developing countries of foreign capital flows
  1. Tez No: 517394
  2. Yazar: SEDA BÜYÜKBAYRAM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TOLGA KABAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Liberalleşme hareketleri;yatırım amacıyla bir ülkeden başka bir ülkeye akan sermaye ile başlamaktadır. 19. yy'dan itibaren gelişmiş ülkeler tarafından başlatılan liberalleşme hareketleri ile yaşanan sosyal, ekonomik ve kültürel değişim, dünya düzeninde yeni bir çağın başlamasına neden olmuştur. Gelişmiş ülkeler budeğişim sonucunda yaşanan rekabet ile daha düşük maliyet elde edebilmek için ucuz işgücüne ve hammaddeye ulaşma çabası ile yeni yatırım alanları arayışına girmişlerdir. Gelişmiş ülkelerin ileri teknolojisi, yönetim bilgisi, pazarlama stratejisi ve üretim faktörlerinden yararlanmak amacıyla yabancı sermayeye sıcak bakan gelişmekte olan ülkeler, yabancı sermayeyi çekebilmek için uygun bir ortam yaratmaya çalışmışlardır. Bunun için ihtiyaç duydukları sermayeyi borçlanmak yerine vergi politikaları, sübvasyonlar, altyapı gibi alanlarda yatırımlar yaparak elde etmişlerdir. Bu çalışmada gelişmekte olan ülkelerin yabancı sermayeyi çekmek için uyguladıkları stratejiler ve bu stratejiler sonucunda yabancı sermayenin ülke ekonomileri üzerindeki etkileri üzerinde durulmuştur. Birinci bölümde çalışmanın amacı ve önemi anlatılmış, ikinci bölümde yabancı sermayenin tanımı, belirleyicileri ve teorileri açıklanmıştır. Üçüncü ve dördüncü bölümlerde de yükselen ekonomiler üzerindeki etkileri tablo ve grafiklerle anlatılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Liberalisation has started to capital flowing from one country to nother. It is caused by developed countries to social, economic and cultural changing of the World and started to new a era since 19. century. Developed countries have searched for new investment areas with the competitiveness of this change and the effort to reach cheap labor and raw materials in order to achieve lower cost. Developed countries, which are looking for foreign countries in order to benefit from advanced technology, management knowledge, marketing strategy and production factors of developed countries, have tried to create a suitable environment for attracting foreign capital. Instead of borrowing the capital they need for this, they have invested in areas such as tax policies, subsidies, infrastructure. In this study, the strategies applied by developing countries to attract foreign capital and the impacts of foreign capital's economies as a result of these strategies are emphasized. The aim and purpose of working in the first chapter is explained, and the second chapter. In the third and fourth chapters, the effects on emerging economies were tried to be explained with labels and graphs.