Etlik piliç ebeveynleri geliştirmek amacıyla Eskişehir Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsünde yetiştirilen ana ebeveyn saf hatlarının yumurtlama dönemine ait bazı verim özellikleri
Some performance properties of female pure lines in the egg production period which are being rised for the purpose of the developing broiler parents in the Eskişehir Geçit Kuşaği Agricultural Research Institute
  1. Tez No: 517407
  2. Yazar: EMRAH OĞUZHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN YETİŞİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hayvan Yetiştirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
Bu araştırmada; belirtilen enstitüde yetiştirilmekte olan A1, A2 ve A3 kodlu, broyler büyük ebeveyn (BE) ana soylarının kısmi verimleri (28-44 hafta) baba familyası düzeyinde belirlenmiştir. Her ebeveyn soyundan 14 olmak üzere, toplamda 42 baba familyasına ait dişilerin verileri kullanılmıştır. Bu süreçte; Canlı Ağırlık (CA), Yaşam Gücü (YG), Yumurta Verimi (YV) [kuluçkalık ve toplam; adet ve %, tavuk-gün (TG) ve Tavuk-kümes (TK)], Yumurta Ağırlığı (YA) ve Yumurta Kütlesi (YK), Yem Tüketimi (YT) ve Yem Değerlendirme Sayısı (YDS: g yem/adet yumurta, kuluçkalık ve toplam) verileri elde edilmiştir. Bu veriler istatistik analize (tek yönlü) tabi tutularak, ortalamalar karşılaştırılmış (AÖF) ve sonuçları aşağıda özetlenmiştir. A1, A2 ve A3 BE ebeveyn soylarında 28 ve 44. haftalarda CA değerleri, sırasıyla, 3007-3763, 3010-3880 ve 2994-3843 g olarak belirlenmiştir. Her iki dönemde de ebeveyn soyları arasındaki CA bakımından farklılıklar önemsiz çıkmıştır. Ebeveyn soylarında yaşama gücü (YG) değerleri ise, sırasıyla, %99.65, %99.67 ve %99.55 olarak belirlenmiştir. Aralarındaki farklılıklar yine önemsiz bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research, partial production (28-44 wks.) data of A1, A2 and A3 grand parent (GP) female strains being raised in the institute were determined at the sir family level. Totally 42 sir family data, each strain having14 families, were used in the study. During this period, Live Weight (LW), Livability, Egg Production (EP) [hatchingand total; % and number, hen-day (HD) and hen housed (HH)], Egg Wight (EW), EggMass (EM, kg/perhen), Feed Consumption (FC, daily g/hen/dayand total kg/hen) and Feed Conversion Ratio (FCR: g feed/egg, hatching and total) data were obtained. These data were analyzed statistically (one way), means were compared (LSD) and there sults obtained were summarized belove. LW of A1, A2 and A3 GP strains at 28 and 44 wks. Were determined as 3007-3763, 3010-3880 and 2994-3843 g, respectively. In both period, difference between parent strains for LW were not statistically significant. Livability values of the strains were determined as 99.65%, 99.67%and 99.55%, respectively.The difference between strains for livability were also not statistically different.