Development of money counting machine by arm based microcontroller
Arm tabanlı mikrodenetleyici ile para sayma makinesinin geliştirilmesi
  1. Tez No: 517421
  2. Yazar: OSAMA SAADI KHALAF AL SAMRAI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERGUN ERÇELEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Devreler ve Sistemler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Para sayma makinesi (MCM), bilimin mucizelerinden biridir. Farklı teknikler, normal tipteki para sayma makinesinden para cinsinin türünü tespit etmek için görüntü işlemeyi kullanan, yüksek seviyeli para sayma makinesine kadar para sayma makinesinin tasarlanması ve geliştirilmesi için kullanılmıştır. Bu makineler hem miktarı çok sahte parayı tespit edebildiği gibi hem de yüksek hızda çalışabilirler. Bu cihazlar oldukça pahalıdır. Bu yüzden bankalar, döviz büroları ve marketler gibi ticari alanlarda kullanılır. Ancak, son zamanlarda mikro işlemci teknolojisinin gelişmesi ile bu para sayma makinelerinin tasarımda iyileştirmeler yapıldı. Bu tezde, farklı para birimlerinin parasını sayan ve sahte parayı tespit eden para sayma makinesinin tasarımı ve gerçekleştirilmesi amaçlanmıştır. Para sayma makinesinin tasarımında ARM Cortex-M4 tabanlı 32-bitlik Teensy mikro denetleyicisi kullanıldı. Geliştirilen MCM üç sensör içerir. Her birinin belli bir eylemi var. İlk olarak, makineyi başlatmak ve durdurmak için kızılötesi sensör kullanılmıştır. İkincisi, sahte parayı tespit etmek için ultraviyole sensörü kullanılmıştır. Son olarak; lazer alıcı ve verici devreleri, üzerlerinden geçen her bir para birimini saymak için kullanılmıştır. Sürekli bir modelde çubuklar bulunan merdaneden oluşan mekanik parçalar ve makara, bu çubukları belirli bir sabit hız ile hareket ettirir. Sayım sonucu yedi parçalı LED'lerde gösterilir ve sistem herhangi bir sahte not tespit edilirse saymayı durdurur. Sonuçlar, sayma ve sahte tespitte yüksek doğrulukta (% 100) nispeten yüksek hızlı sayım gösterir. sayım sonucu yedi parçalı LEDs kullanılarak kullanıcıya gösterilir. Makine sahte parayı tespit ederse otomatik olarak durur. Sonuçlar oldukça tatmin edici bulunmuştur. Geliştirilen makine yüksek hızla yüksek doğrulukla paraları saymıştır.
Özet (Çeviri)
The money counting machine (MCM) is one of the miracles of the science. The different techniques have been used to design and develop a currency counting machine up to a high-level currency counting machine, which uses image processing to detect the currency type of the currency counter from the normal-type currency counting machine. These machines can detect both very fake money and can operate at high speed. These devices are quite expensive. This is why it is used in commercial areas such as banks, foreign exchange bureaus, and markets. However, with the recent development of microprocessor technology, improvements have been made to the design of these currency counting machines. In this thesis, the design and realization of money counting machine which both counts the money of different currencies and determines the fake money has been aimed. ARM Cortex-M4 based 32-bit teensy microcontroller has been used in the design of the currency counting machine. The developed MCM contains three sensors. Each one has certain action. Firstly, infrared sensor has been used to start and stop the machine. Secondly, ultraviolet sensor has been utilized to detect fake money . Finally, laser transmitter and receiver circuits have been used to count each currency pass through them. The mechanical parts that consist of the roller which has rods in a continuous pattern and the roller move these rods with a particular fixed speed. The count result is displayed to the user using seven-segment LEDs. If the machine detects the counterfeit money, it automatically stops. The results are quite satisfactory. The developed machine counts money with high accuracy and high accuracy.