Kırşehir ekolojik koşullarında çörek otu (Nigella sp.) populasyonlarının bazı tarımsal ve kalite özelliklerinin belirlenmesi
Determination of agronomical and qualty characters of some black cumin (Nigella sp.) populations in Kırsehir ecological conditions
  1. Tez No: 517425
  2. Yazar: MERYEM SELİCİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSA TELCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışma, 2014 yılında Kırşehir-Boztepe ekolojik koşullarında bazı Çörek otu populasyonlarının bitkisel ve tarımsal özelliklerini belirlenmesi amacı ile yürütülmüştür. Çalışmada kullanılan çörek otu populasyonlarından 7 tanesi Nigella sativa biri ise N. damascena türüne ait olmak üzere 8 farklı çörek otu populasyonu kullanılmıştır. Deneme, tesadüf bloklarında deneme desenine göre yürütülmüştür. Çalışmada Bitki boyu (cm), dal sayısı (adet/bitki), kapsül sayısı (adet/bitki),bin tane ağırlığı (g), bitki başına tohumverimi (g/bitki), biyolojik verim (kg/da), tohum verimi (kg/da), hasat indeksi (%) gibi agronomik özellikler ile yağ oranı (%) ve dekara yağ verimi (kg/da) gibi kalite özellikleri incelenmiştir. Çalışmada bitki boyu 22-30 cm, dal sayısı 2.3-4 adet/bitki, kapsül sayısı 2.6-4.3 adet/bitki, bin tane ağırlığı 1.95-2.96 g, bitki başına tohum verimi 0.23-0.61 g/bitki, biyolojik verim 226-382 kg/da, tohum verimi 58.4-122 kg/da, hasat indeksi % 22.4-42.6 aralıklarında değişmiştir. Çörek otunda tohum kalitesini belirleyen sabit yağ oranı % 33.8-35.5 arasında yağ verimi ise 19.7-43.3 kg/da aralıklarında bulunmuştur. Çalışmada yüksek verim grubunda yer alan popülasyonların (OGÜ-15, OGÜ-5, Hatay, GOÜ-35, Burdur ve Hindistan) bölgedeki üreticilere tavsiye edilebileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out with the aim of determining the herbal and agricultural characteristics of some Black Cumin populations in Kırşehir-Boztepe ecological conditions in 2014. 8 Black cumin population,7 genotypes were Nigella sativa L., while one of them, was N. damascena L., were used in the research. The research was planned according to Randomized Block Design with three replications. Plant height (cm) number of branches (unit/plant) number of capsule (unit/plant), thousand seed weight (g), seed yield per plant (g/plant), biological yield (kg/da), seed yield (kg/da), harvest index (%) of agronomical properties were examined with oil contend (%) and yield (L/da) in the research. As a result in the research, plant height were between 22 and 30 cm, while number of branches number of capsule, thousand weigh, seed yield per plant were between 2.3 and 4.0 number/plant, between 2.6 and 4.3 number/plant, between 1.95 and 2.96 g, between 0.23 and 0.61 g/plants, respectively. Biological yield and seed yields were between 226 and 382 kg/da and between 58.4 and 122 kg/da, respectively, while harvest index were between 22.4 and 42.6%. Seed oil contents, which it is a major quality characters in seed of clack cumin, ranged from 33.8 to 35.5%, while seed oil yields were between 19.7 43.3 kg/da. It has been determined that populations having high yield group, OGÜ-15, OGÜ-5, Hatay, GOÜ-35, Burdur and Hindistan, can be recommended to the producers in the region