Mechanical behavior of self-compacting fiber reinforced concrete at elevated temperatures
Lif takviyeli kendiliğinden yerleşen betonun yüksek sıcaklıklardaki mekanik davranışı
- Tez No: 517426
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR ÇEVİK, YRD. DOÇ. DR. MEHMET EREN GÜLŞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Kendiliğinden yerleşen betonun yoğun mikro yapısı bu beton türünü daha kırılgan ve dolayısıyla yüksek sıcaklıklara karşı daha az dayanımlı yapmaktadır. Bundan dolayı kendiliğinden yerleşen beton patlamadan dolayı göçmeye meyillidir ve bu betondaki çatlak gelişimi yüksek sıcaklıklarda hızlıdır. Bu çalışmada, çelik liflerin kendiliğinden yerleşen betonun yüksek sıcaklıklara maruz bırakıldıktan sonraki mekanik özelliklerine etkisi araştırılmıştır. Çelik liflerin kendiliğinden yerleşen betonun basınç ve çekme mukavemeti gibi mekanik özellikleri üzerindeki etkisi çalışılmıştır. Ayrıca, çelik lif takviyeli kendiliğinden yerleşen betonun gerilim-birim şekil değiştirme grafiklerinin karakteristikleri detaylı bir şekilde tartışılmıştır. Deneysel sonuçlar, çelik lif katkısının kendiliğinden yerleşen betonun mekanik özelliklerini, özellikle yüksek sıcaklıklardan sonra, önemli bir şekilde iyileştirdiğini göstermiştir. Deneysel bulgular polipropilen liflerin kendiliğinden yerleşen betonda ısıtma süresince patlama riskini engellediğini ortaya çıkarmıştır. Daha önceki hiçbir çalışma yüksek sıcaklığa maruz kalmış çelik lif katkılı kısa konsolların mekanik davranışını araştırmamıştır. Bu nedenden ötürü, bu tezin bir diğer amacı da çelik lif takviyeli kendiliğinden yerleşen betondan üretilmiş kısa konsolların yüksek sıcaklıklardan sonraki davranışını anlamak için yenilikçi bir deneysel çalışmadır. Bu çalışma, çelik liflerin yüksek sıcaklıklardan sonra betonarme kısa konsolların sünekliğini ve mekanik özelliklerini iyileştirme kabiliyetine açıklık getirmektedir. İlgili sonuçlar yük-deplasman grafikleri, çatlak oluşumları ve göçme türleri açısından sunulmuştur. Deneysel sonuçlar, çelik liflerin betonarme kısa konsolların yük taşıma kapasitesini ve sünekliğini yüksek sıcaklıklara maruz kalmadan önce ve sonra olumlu yönde etkilediğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
It is worth mentioning that the dense microstructure of the self-compacting concrete (SCC) makes it more brittle and thus less resistant to high temperatures. Therefore, it tends to fail due to spalling and development of cracks are rapid at elevated temperatures. In the present study, the influence of steel fibers on the mechanical properties of SCC after exposure to elevated temperatures are investigated. The effect of steel fiber (SF) on the mechanical properties including compressive and tensile strengths of SCC has been studied. Also, the characteristics of stress-strain curves for fiber reinforced SCC (FR-SCC) were discussed in detail. Experimental results have shown that the addition of SF leads to significant improvement in mechanical properties of SCC, particularly after elevated temperatures. The findings revealed that the polypropylene (PP) fibers were able to prevent the risk of spalling in SCC during heating processes. None of the respective previous studies have investigated the mechanical behavior of fiber-reinforced concrete corbels subjected to elevated temperatures. For this reason, the other aim of the present thesis is a novel experimental attempt to understand the behavior of FR-SCC corbels after exposure to temperatures. This study accounts for the ability of SFs to improve ductility and enhance mechanical behavior of RC-corbels after exposure to elevated temperatures. The results were presented in terms of load-deflection curves, crack patterns and failure modes. Experimental results showed that the SFs have a positive effect on load-carrying capacity and ductility of RC-corbels before and after exposure to elevated temperatures.