Arykanda Nekropolü'ndeki tonozlu anıt mezar yapıları
Barrel - vaulted monumental tombs in the Necropoleis of Arycanda, Lycia
- Tez No: 159750
- Danışmanlar: PROF. DR. COŞKUN ÖZGÜNEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 293
Özet
Doğu dünyasında İ.ö. 4. binden itibaren kullanılan ancak Hellen mimarlığına İ.ö. 4. yy. sonlarında İskender'in doğu seferlerini müteakip giren tonoz örtü uygulaması, Arykanda Nekropolü'nde bulunan ve Roma Dönemi'ne tarihlenen anıt mezarların da örtü sistemini oluşturmaktadır. İ.s. 2. yy.a kadar Roma'da ve Roma'nın batı eyaletlerinde, kentin kutsal sınırları yani pomerium içerisine gömü yapılması hem dinsel hem de pratik nedenlerle yasaklanmıştır. Oysa Anadolu genelindeki pek çok kentte intramural gömü alışılagelmiş uygulamadır ve uzun bir geleneğin devamı olarak Roma Dönemi'nde de görülmektedir. Özellikle Lykia Bölgesi nekropollerinin merkezî ve manzaraya hakim konumları bu duruma örnek teşkil etmektedir. Arykanda antik kentinin Doğu ve Batı Nekropolleri'nde bulunan toplam yirmi altı adet tonozlu anıt mezar, cepheleri güneye yani Arykandos Vadisi'ne bakacak şekilde inşa edilmiştir. Ziyaretçilerin manzaranın keyfine varması için oturma sıraları da düşünülen bu yapılar, kent içinde geniş bir alana yayılmış durumdadır. Özellikle Doğu Nekropolü'ndeki mezar binalarının bir“cadde”boyunca sıralanmış olması, batıda yaygın olan“grâberstrasse”uygulamasını akla getirse de, mezar binalarının konumundan ötürü yine de Anadolu geleneğinden çok uzaklaşılmadığı düşünülebilir. Komşu Lykia kentlerinden farklı şekilde Arykanda'da tonozlu anıt mezarlara rastlanması da, buradaki nekropollerin ilginç ve dikkat çekici başka bir özelliğidir.
Özet (Çeviri)
Although barrel vaulting was introduced to Hellenic World not before the fourth century B.C., evidently subsequent to Alexander the Great's eastern expedition; it already had been used all around the Eastern World as the cheapest, easiest and most reliable roofing system since the fourth millennia B.C. The earliest Hellenic samples are considered to be the Macedonian chamber-tombs in Vergina, dated from the 4th c. B.C. The barrel-vaulted monumental tombs in Arycanda (Lycia) are dated between 2nd and 3rd centuries A.D. There are twenty-six such structures overall in the necropoleis of Arycanda. They are all built along a“street”, facing south, overlooking the spectacular view of Arycandos Valley. Apparently it is intended to entertain the visitors with the beauty of this inspiring vista. Unlike other neighboring Lycian cities, barrel-vaulted monumental tombs seem to be favored to other types of tomb structures (i.e., Lycian rock-cut tombs) in Arycanda; and this is one of the most remarkable and distinctive characteristic of the Necropoleis of Arycanda.