Arykanda Antik kentinde 1971-2002 kazı sezonlarında ele geçen madeni buluntular ve madencilik faaliyetleri
Metallurgical activities and metal finds through 1971-2002 excavations seasons in Arykanda
  1. Tez No: 191492
  2. Yazar: ORANSAY ALPTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. COŞKUN ÖZGÜNEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Arkeoloji, Arkeometri, Archeology, Archaeometry
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 347
Özet
Oransay, Alptekin, Arykanda Antik Kentinde 1971-2002 Kazı Sezonlarında Ele GeçenMadeni Buluntular ve Madencilik Faaliyetleri, Doktora Tezi, Danışman: Prof. Dr. CoşkunÖzgünel, 342 s.ÖZET:Bu tez kapsamında Arykanda kazılarında ele geçen madeni buluntularincelenmiştir. Madeni buluntular, antik çağ teknolojisi, ekonomisi ve modası konusundarehberlik edebilecek bir gruptur. Antik çağ araştırmalarında bu nedenle hem birhammadde olarak hem de işlenmiş eser olarak çok sayıda incelemeye konu olmuştur.Ancak ağırlıklı olarak mezar buluntuları ve tapınak hazinelerinde bulunan madeni eserler,malzeme değeri nedeniyle eritilip yeniden kullanılmış ve sonuçta bir çok eser günümüzeulaşamamıştır.Arykanda kentinde 1971 yılından bu yana yapılan kazılar da çok sayıda madenibuluntu ele geçmiştir. Buluntuların bir kısmının eritilmiş olduğuna ilişkin kanıtlarbulunmaktadır. Bununla birlikte eserler gerek sayı gerekse buluntu türü bakımından genişölçekli bir grup oluşturmaktadır.Çalışma sırasında buluntuların arasında günlük yaşama ilişkili olanlarincelenmiştir. Sınıflandırmada antik çağdaki kullanım alanları esas alınmıştır. Eserlerindeğerlendirilmesinde kentteki buluntu yerleri ile olan ilişkileri gözönünde bulundurularakişlevlerin saptanması ve tarihlendirilmesi yapılmıştır. Yöntem olarak gerek yayınlanmışparalelleri ile gerekse günümüzdeki modern araçlar ile karşılaştırılmalarına dikkatedilmiştir.Ayrıca kazılar sırasında kentte madencilik faaliyetleri ile ilgili bulgulararastlanmıştır. Ele geçen cüruf parçalarının incelenmesi ile Arykanda'da maden saflaştırmaişleminin yapıldığı anlaşılmıştır.Gerek kentin sosyal ve ekonomik yaşamı gerekse teknik gelişmeleri bakımındanArykanda madeni buluntuları bir çok yeni veri sunmuştur. Bu veriler metin içinde ayrıntılıolarak ele alınmış ve sonuç kısmında tablolar ile yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Oransay, Alptekin, Metallurgical Activities and Metal Finds Through 1971 - 2002Excavation Season in Arykanda, Ph.D.Thesis, Advisor:Prof. Dr. Coşkun Özgünel, 342 p.SUMMARY:The aim of this study is research of metal finds from Arykanda. Essentially, themetall finds can guided us about ancient technology, economy and even fashion. For thisreason, this group were researched as raw material such as goods. In other side, the metalswere suitable material for re-smelting. For that reason, there are not too much examplestoday which sampled of ancient daily life objects.Since 1971, too many metal finds were found during the excavation in Arykanda.This group of finds consitute an important mass in quantity and in repertoire of function;although a part of this finds were partly broken and damaged.During this study I considered on the connection of finds with their functions indaily life. For that reason the classifying of catalog based on what their using in ancientlife. The connections of finds with their foundling area are another part of this study. Thecontext were using for the functions determine and dating. Besides, the objects were alsodefinition by the way of comparison with the publiced parallels and modern tools.In addition, there were some kind of finds which accept as evidence to the miningactivities in the city. The most important part of this group are the slags which show us thathere was a metal refined process in Arykanda.The Arykanda Metal Finds gave us new informations both for social, economic lifeand tecnical conditions of the city. These informations were considering within thechapters in detail and studying with tables in Conclusion.