Elastic-plastic collapse analysis of stiffened ship panels
Stifnerli gemi panellerinin elastik-plastik göçme analizi
- Tez No: 517450
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ERGİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gemi Mühendisliği, Marine Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Stifnerli gemi panellerinin nihai mukavemeti lineer olmayan Sonlu Elemanlar Yöntemi (SEY) ile elde edilmiş ve göçme davranışları detaylı olarak incelenmiştir. Stifnerli panellerin genel (global) burkulması için Minimum Potansiyel Enerji Prensibine dayanarak analitik bir formül türetilmiştir. Daha sonra nihai mukavemet tayini için literatürde yer alan yaklaşık yöntemler incelenmiş ve bunlardan bir tanesi, Fujikubo ve Yanagihara (FY) yöntemi iyileştirilmiştir. Son olarak, en önemli kısım ise nihai mukavemet tayini için Elastik Büyük Deformasyon Analizine dayanan yeni ve etkili bir yöntem geliştirilmiştir. Bu yöntem literatürde yer alan diğer yöntemlerle kıyaslanmış ve stifnerli panellerin nihai mukavemetinin etkili şekilde elde edildiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The ultimate strength of stiffened ship panels is calculated by non-linear Finite Element Method (FEM), and collapse behavior of the panels is investigated in detail. An analytical formula, based on Principle of Minimum Potential Energy, is derived to evaluate the overall buckling strength of stiffened panels. Approximate methods from the literature to estimate the ultimate strength of panels are examined; one of them, namely Fujikubo and Yanagihara (FY) method, is modified for improving the accuracy of FY method. Finally but more importantly, a new method, based on Elastic Large Deflection Analysis, is developed to evaluate the ultimate strength of stiffened panels. The new method is compared with the other methods from the literature. The accuracy and efficiency of the present method is verified.