Tiroit kanserli kadın hastaların iyot–131 ile tüm vücut tarama öncesi vücut iyot düzeyinin azaltılmasında standart diyet ile planlanmış diyet etkinliğinin karşılaştırılması..
Comparing the effectivesness of the planned diet which is arranged with a standard diet program for reducing the i̇odine level of the body before the full body check-up with i-131 for female thyroid cancer patients.
- Tez No: 517470
- Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA PINAR ÇAKIROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ev Ekonomisi (Beslenme Bilimleri) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu araştırma tiroit kanserli hastaların radyo aktif iyot tedavisi öncesi vücut iyot havuzunu azaltmak amacı ile yaptıkları standart diyet ile planlanmış düşük iyotlu diyetin etkinliğinin karşılaştırılması amacıyla, Gülhane Askeri Tıp Akademisi Hastanesi'nin Nükleer Tıp Kliniğine başvuran 34 kadın hasta üzerinde yürütülmüştür. Araştırma verileri iki aşamada toplanmıştır. İlk aşamada anket formu kullanılarak hastalara ait genel bilgiler, antropometrik ölçümler, beslenme alışkanlıkları, beslenme durumları belirlenmiş ve kan bulguları alınmıştır. İkinci aşamada ise hastaların radyo aktif iyot tedavisi öncesi dört hafta süre ile yaptıkları diyetler, bu diyet sonrası kan bulguları ve spot idrarda iyot miktarları belirlenmiştir. Araştırma sonucu elde edilen veriler SPSS paket yazılımından yararlanılarak değerlendirilmiştir. Elde edilen veriler sonucunda dört hafta süre ile standart diyet ile planlanmış düşük iyotlu diyeti uygulayan hastaların enerji ve besin ögesi alım miktarlarında farklıklar saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted on 34 female patients who applied to the Nuclear Medicine Clinic of Gülhane Military Medical Academy Hospital in order to compare the effectiveness of the standard diet and planned low iodine diet with the aim of reducing the body iodine pool before the radioactive iodine treatment of patients with thyroid cancer. In the first stage, the patients' general knowledge, anthropometric measurements, nutritional habits, nutritional status and blood findings were determined using the questionnaire. In the second stage, the diets performed by the patients for four weeks before the radioactive iodine treatment, blood findings after this diet and amounts of iodine The results obtained after the trafficking were evaluated using SPSS packet software. As a result of the obtained data, the energy and nutrient intake amounts of the patients who underwent the standard diet and low iodine diet for four weeks were found to differ.