Effects of sediment transport on 1-d and 2-d hydrodynamic modeling and flood inundation
Sediment taşınımının 1-b ve 2-b hidrodinamik modellere ve taşkın yayılımına etkileri
  1. Tez No: 517476
  2. Yazar: GÖRKEM ÖNDER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVDA ZUHAL AKYÜREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hidrolik ve Su Kaynakları Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmada nehir yatağı değişimlerinin taşkın yayılımına etkisi 1B ve 2B bütünleşik hidrodinamik ve sediment taşınım modelleri kullanılarak analiz edilmiştir. Sediment taşınımına etki eden değişkenlerin hassasiyeti, kalitatif ve kantitatif belirteçlere göre en iyi senaryo setinin belirlenmesi amacıyla sunulmuştur. Sediment taşınım süreçlerinin hassasiyetini ve yaşanmış olayların analizlerini içeren yöntembilim, Terme Nehri için uygulanmıştır. Hassasiyet çalışmaları 1B modellemeyle MIKE 11 HD ve MIKE 11 ST yazılımları kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Sediment taşınımın taşkın yayılımına etkileri ise 2B modellemeyle MIKE 21 HD ve MIKE 21 ST yazılımları kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Analizlerde farklı taşkın tekerrür debilerine karşılık gelen hidrograflar kullanılmıştır. Çalışma alanı için en uygun senaryo seti, uygun yatak değişim metoduyla kullanılan Engelund-Fredsoe metodu olarak belirlenmiştir. Morfolojik değişimler ve morfolojinin hidrodinamik analizlere etkisi üç yaşanmış taşkın olayı için 1B modellemeyle ortaya konulmuştur. Morfolojik değişimlerin ve tane boyutunun taşkın yayılımına etkisi, 2B hidrodinamik ve sediment taşınımı modelleriyle 2014 yılında yaşanmış olan taşkın olayı verileriyle saptanmıştır. Çalışma sonuçları, sediment taşınımı ve buna bağlı olarak morfolojik değişimlerin hidrodinamiği ve taşkın yayılımını etkilediğini göstermiştir. Ek olarak, yatak değişim metodu ve tane boyutu hidrodinamiği ve taşkın oluşumunu ciddi şekilde etkilemektedir. Taşkın yayılımları, modellere sediment taşınımı dahil edildiğinde hidrodinamik modele göre azalmıştır. Çalışmalar, 2B modellerin yatak değişimi ve sediment taşınımı süreçleri için 1B modellerden daha hassas sonuç verdiğini göstermiştir fakat hala uzun çalışma sürelerine sahiptirler.
Özet (Çeviri)
In this study, effects of river bed changes on flood inundation are analysed with 1D and 2D coupled hydrodynamic and sediment transport modeling. In order to select the best set of methods depending on qualitative and quantitative indicators, sensitivity of the variables affecting sediment transport processes are presented. Methodology that includes sensitivity analyses of sediment transport processes and real event analyses is implemented for Terme River. Sensitivity analyses are done with 1D modeling by using MIKE 11 HD and MIKE 11 ST software. In these analyses hydrographs having different return periods are used. Effects of sediment transport on flooding are considered with 2D modeling by using MIKE 21 HD and MIKE 21 ST software. Engelund-Fredsoe method with suitable bed level update method is determined as the best method for the study area. Morphological changes and the effect of morphology on hydrodynamics are presented with three real flood events by using 1D modeling. 2D hydrodynamic and sediment transport models are implemented for real flood event occurred in 2014 to examine the effects of morphological changes and grain size diameter on flood inundation. Results of the study show that sediment transport thus morphological changes affect hydrodynamics and flood inundation. In addition, bed level update method and grain size diameter dramatically affect hydrodynamics and flood occurrence. Flood inundation area obtained from coupled modeling decreases compared to pure hydrodynamic modeling for the study area. Analyses show that 2D models give more precise results for bed level changes and sediment transport processes than 1D models but they still demand too much computation time.