Dakuk ilçesinin tarihi ve geleneksel mimari mirası
The historical and traditional architectural heritage of Daquq district
  1. Tez No: 517481
  2. Yazar: MUSTAFA SABAH SALEH MOKHTAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİNE ULUSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bina Bilgisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu çalışmada; Kerkük İl'ine bağlı Dakuk ilçe merkezinde bulunan geleneksel konut yapılarının incelenmesini, bu inceleme üzerinden geleneksel yapı özelliklerinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Dakuk ilçesinin coğrafi, sosyal, tarihi özellikleri ve Dakuk şehrinin fiziksel gelişimi bu çalışma kapsamında incelenmiştir. Dakuk Evleri, Türkmeneli Evleri ile ortak özellikler taşıdığı için, Dakuk Evlerinin incelemesinden önce, geleneksel Türkmeneli Evlerinin mimari özellikleri anlatılmıştır. Dakuk şehrinde iki inceleme alanı belirlenmiş, bu alanlarda toplam 11 adet geleneksel konut örneği incelenmiştir. Bu yapılar üzerinden Dakuk şehrinin geleneksel mimari özellikleri ortaya konulmuştur ve çalışmalardan elde edilen veriler ışığında sonuçlar tespit edilmiştir. Giriş bölümünde araştırmanın amacı, kapsamı, yöntemi ve literatür araştırmaya yer verilmiştir. İkinci bölümde Dakuk İlçesinin konumu, topoğrafyası, iklim, sosyal yapı ve ekonomik durumunun hakkında bilgiler verilmiştir. Üçüncü bölümde Türkmeneli konutunun genel özelliklerinden bahsedilmiştir. Dördüncü bölümde tez konusu olan 11 adet geleneksel Dakuk Evini teknik özellikleriyle incelenmiştir. Beşinci bölümde de yapılar tek tek değerlendirilerek sonuç verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study; It is aimed to examine the traditional housing structures in the Dakuk district center of Kirkuk Province and to determine the traditional building properties through this examination. The geographical, social and historical features of the Dakuk district and the physical development of the Dakuk city have been examined in this study. Since Dakuk Houses have common features with Turkmeneli Houses, the architectural characteristics of traditional Turkmeneli Houses are described before presenting Dakuk Houses. Two study areas were identified in the city of Dakuk and a total of 11 traditional housing samples were examined in these areas. Through these buildings, the traditional architectural features of Dakuk city have been revealed and the results obtained from the studies have been determined.