Yüz tanıma sistemlerinin yanıltılmasına karşı bir yöntem: yüz videolarında nabız tespiti ile canlılık doğrulaması
An anti-spoofing method for face recognition systems: liveness verification with pulse measurement on face videos
- Tez No: 517482
- Danışmanlar: PROF. DR. REFİK SAMET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Günümüzde kimlik saptama amaçlı kullanılan biyometrik teknolojiler, güvenlik, erişim, kontrol, takip gibi alanlarda aktif olarak rol almaktadır. Bu teknolojilerden biri olan yüz tanıma sistemi, diğer biyometrik sistemlere göre temassızlık ve günlük hayatımıza yerleşmiş bulunan düşük maliyetli kameralar sayesinde daha çok tercih edilir hale gelmiştir. Bu avantajlarının yanında bir takım güvenlik zaafiyetlerini de bünyesinde barındıran yüz tanıma sistemi, yakın gelecekte internet alışverişlerinde ödemeyi herhangi başka bir bilgiye ihtiyaç duymaksızın yüz bilgisiyle onaylamak gibi yüksek güvenlik ihtiyacı duyulan işlemler için de kullanılacağı düşünüldüğünde, sisteminin yanıltılması gibi tehditlerin daha hassas ele alınmasını gerektirmektedir. Mevcut kullanılan yüz tanıma sistemlerinin, kameraya ilgili kişiye ait görüntü, video ya da üç boyutlu yapay maske gösterilmesi suretiyle aşılabildiği bilinmektedir. Bu gibi güvenlik zaafiyetleri, kişinin göz kırpması ve mimiklerinin tespiti ile canlılığının doğrulanması yöntemiyle giderilmesi amaçlanmış fakat yeteri başarıya ulaşamamış ve üç boyutlu maskelere çözüm üretememiştir. Günümüzde kamera ile yüz bölgesinin analiz edilerek kişinin nabzının yüksek doğrulukta ölçülebildiği çeşitli çalışmalarla kanıtlanmıştır. Bu projede, kişinin kamera önündeki hareketlerinden ve ortamın değişkenlerinden minimum düzeyde etkilenen bir nabız tespit sistemi geliştirilerek yüz tanıma sitemine entegre edilmesi ile yüz tanıma sisteminin aynı zamanda canlılık tespiti yapabilmesi ile bahsedilen bu güvenlik zaafiyetinin giderilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, biometric technologies are used for identification purposes like security, access control and follow-up. Face recognition, one of these systems, has become more preferred due to low cost cameras installed in all over our daily life and due to being non-contact compared to the other biometric systems. In addition to these advantages, face recognition systems which also contain numerous security vulnerabilities, require more precise handling of threats such as spoofing the system as they are considered to be used for transactions requiring advanced security protection like approving payment with face information without supplying any other information on internet shoppings in the near future. It is known that the currently used face recognition systems can be spoofed by displaying image, video or 3D artificial realistic mask of the person to the camera. Such security weaknesses have been aimed to be resolved by verifying the liveness of the person by analyzing blinking and mimics but the success has not been satisfactory or achieved for 3D masks attacks. Nowadays, it has been proven through various studies that the pulse of the person can be measured with high accuracy by analyzing the face region with a standard camera. In this study, it is aimed to eliminate this security weaknesses by integrating a pulse detection system to the face detection system that is minimally affected by the movement of the person and the environment variables.