Patates (Solanum tuberosum L.) bitkisinde sakkaroz ve oksin-sitokinin uygulamalarının mikro yumru oluşumuna etkileri
Effects on microtuberization production of applications of sucrose and auxin- cytokinin in potato plants (Solanum tuberosum L.)
- Tez No: 517511
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA YORGANCILAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Bu araştırmada doku kültürü yöntemi kullanılarak, patateste farklı karbon kaynağı ve bitki büyüme düzenleyicileri kullanılarak in vitro şartlarda mikro yumru elde edilmesi araştırılmıştır. Patates (Vangogh çeşidi) bitkilerinden alınan sürgün explantları MS besin ortamlarında, 2 farklı fotoperiyotta, karbon kaynağı olarak ticari şeker (30, 60 ve 90 g/l) ve yarı katılaştırıcı olarak agar (6 g/l) ilave edilen ortamlarda kültüre alınmıştır. Denemeler tesadüf parsellerinde faktöriyel deneme desenine göre 3 tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Araştırma sonucunda her ortamda sürgün rejenerasyonu gözlemlenmiştir. Kültür ortamına alınan patates explantlarda kültürün (6. hafta) sonunda; bitki boyu (cm), boğum sayısı (adet/bitki), stolon sayısı (adet/bitki), kallus oluşturma oranı (%), mikro yumru oluşum oranı (%) ve mikro yumru oluşum süresi (gün), mikro yumru sayısı (adet/bitki), mikro yumru çapı (mm/bitki), ortalama tek yumru ağırlığı (mg) özellikleri incelenmiştir. Bitkiciklerden başarılı bir şekilde mikro yumru elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, tissue culture method was used to investigate microtuber formation in vitro using different carbon sources and plant growth regulators. The shoot explants from potato (Vangogh variety) plants were cultured in MS nutrient media at 2 different photoperiods in medium supplemented with commercial sugar (30g/l, 60g/l and 90 g/l) as carbon source and agar (6 g/l) as semi-solidifier. Experiments were carried out in randomized paradigms according to the factorial design pattern. As a result of the research, shoot regeneration was observed in every environment. At the end of the culture (6 weeks) in the potato explants cultured; number of microtubers (days), number of microbumps (number of plants), number of stolons (number of plants), callus formation rate (%), number of microtubers (% / plant), micro tuber diameter (mm / plant), mean single tuber weight (mg). Microbumps have been successfully obtained from plants.