Çinko içerikli bir cam iyonomer simanın fiziksel özelliklerinin in vitro koşullarda değerlendirilmesi
Evaluation of physical properties of zinc containing glass ionomer cement in vitro
  1. Tez No: 359492
  2. Yazar: İLKNUR AZİME BALDAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞDAŞ ÇINAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Çalışmada; Yeni geliştirilen, çinko içerikli, kapsül formunda, geleneksel bir cam iyonomer siman olan ChemFil Rock (Dentsply De-Trey, Konstanz, Almanya) ile kapsül formunda, geleneksel bir cam iyonomer siman olan GC Fuji IX GP Normal (GC Corporation, Tokyo, Japonya)'in su emilimi, çözünürlük, mikrosertlik, yüzey pürüzlülüğü, çinko salım, fluorid salım ve geri alım özellikleri ve nanodolduruculu ışıkla sertleşen bir yüzey koruyucu olan Equia-Coat (GC Corporation, Tokyo, Japonya)'un bu özellikler üzerine etkisinin in vitro koşullarda değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla; GC Fuji IX GP Normal, GC Fuji IX GP Normal+Equia-Coat, ChemFil Rock, ChemFil Rock+Equia-Coat olmak üzere 4 grup oluşturulmuştur. Su emilimi ve çözünürlük testi için materyaller 15mm çapında 1mm derinliğinde metal kalıplara yerleştirilmiş, distile su içerisindeki ağırlık değişimleri kaydedilmiştir. Mikrosertlik testi için materyaller 4mm çapında 2mm derinliğinde polieter kalıplara yerleştirilmiş Vickers Sertlik Test Cihazı ile ölçümler yapılmıştır. Yüzey pürüzlülüğü testi için materyaller 3x3x2 boyutlarında metal kalıplara yerleştirilmiş profilometre ile ölçümler yapılmıştır. Çinko salım testi için materyaller 10mm çapında 2mm derinliğinde metal kalıplara yerleştirilmiş, atomik absorbsiyon spektrofotometre cihazı ile ölçümler yapılmıştır. Fluorid salım ve geri alım testi için ise materyaller 9mm çapında 3mm derinliğinde metal kalıplara yerleştirilmiş, iyon seçici elektrod yöntemi ile ölçümler yapılmıştır. Çalışmamızın sonuçları değerlendirildiğinde, ChemFil Rock'ın su emilimi, çözünürlük, fluorid salım ve geri alım değerlerinin GC Fuji IX GP Normal'den düşük olduğu; mikrosertlik ve yüzey pürüzlülüğü değerleri açısından iki materyal arasında herhangi bir fark bulunmadığı saptanmıştır. ChemFil Rock'ın bir tek çinko salım miktarının GC Fuji IX GP Normal'den yüksek olduğu ve yüzey koruyucu uygulamasının ChemFil Rock'ın su emilimini ve yüzey pürüzlülüğünü azalttığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to evaluate the water absorption, solubility, microhardness, surface roughness, zinc release, fluoride release and uptake of newly developed zinc containing encapsulated conventional glass ionomer cement ChemFil Rock (Dentsply De-Trey, Konstanz, Germany) and encapsulated conventional glass ionomer cement GC Fuji IX GP Normal (GC Corporation, Tokyo, Japan) and effects of nanofilled light-cured coating material Equia-Coat (GC Corporation, Tokyo, Japan) on these properties in vitro. The specimens were divided into four groups, GC Fuji IX GP Normal, GC Fuji IX GP Normal+Equia-Coat, ChemFil Rock, ChemFil Rock+Equia-Coat. For solubility and water absorption tests, samples were prepared in metallic molds with 15x1mm, calculated according to the change of mass in distillated water. For microhardness test, samples were prepared in polyether molds with 4x2mm, analyzed using Vickers Hardness Tester. For surface roughness test, samples were prepared in metallic molds with 3x3x2mm, analyzed using profilometer. For zinc release test, samples were prepared in metalic molds with 10x2mm, analyzed using atomic absorption spectrophotometer. For fluoride release and uptake test, samples were prepared in metallic molds with 9x3mm, analyzed using ion selective electrode method. As a result, ChemFil Rock showed lower water absorpsion, solubility, fluoride release and uptake values and there is no difference between microhardness and surface roughness values of ChemFil Rock and GC Fuji IX GP Normal. ChemFil Rock only showed higher zinc release values and ChemFil Rock requires surface protection to decrease water absorption and surface roughness.