Structural and ideological transformation of public space: The case of Tabriz
Yapısal ve ideolojik bağlamda kamusal mekanın dönüşümü: Tebriz örneği
  1. Tez No: 517519
  2. Yazar: ALI RAD YOUSEFNIA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İNCİ BASA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Yirminci yüzyılın başlarında Tebriz'deki kamusal mekanın dönüşümü bu araştırmanın asıl sorunsalıdır. Bu bağlamda, geçmişteki kentsel doku ele alınmakta ve Pehlevi döneminde yapılı çevrede ve kamusal mekanda devletin etkisi derinlemesine incelenmektedir. İran'ın moderniteyi gecikmeli olarak benimsemesi kendine özgü bir durum teşkil eder. Bu örnek başka ülkelere kıyasla incelemek çok zordur; çünkü tarihi boyunca bölgedeki pek çok ülkenin aksine İran sömürge durumunda olmamıştır. Bu bağlamda, Tebriz'i okumanın da kendine özgü zorlukları bulunmaktadır. Tarihi boyunca Tebriz, İran'ın moderniteye açılan kapısı olup bu süreçteki pek çok ilk deneyimler bu şehirde gerçekleştirilmiştir. Diğer yandan devlet ve iktidar gücünün başka politik gruplara aktarılması ile şehrin değişen rolü, sosyo-politik konumunun da değişmesine yol açmıştır. Bu noktada kent dokusunun yıkımı ve dönüşümü ön plana çıkmaktadır. Bu çalışma, kamusal mekanın dönüşümünü kapsamlı olarak anlamayı ve değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Bu değerlendirmeler süreçteki yapısal ve ideolojik nedenler üzerinden yapılmıştır. Buna ek olarak, güç, devlet ve kamusal mekanın birbiriyle olan ilişkisine dair bir çerçeve çizilip konular bir örnek üzerinden tartışılmıştır. Bu süreçte devlet gücünü ve aygıtlarını devreye sokarak mekanının dönüşümünü sağlamış olup bu dönüşümler tezin ilerleyen kısımlarında ele alınıp irdelenmiştir. Burada asıl önem taşıyan konu, devletin aygıtlarına değinerek, dönüşüm sürecinde mekanın toplum üzerinde nasıl bir kontrol mekanizması haline gelebildiğini incelemektir. Kentsel doku ve yapılı çevre sadece fiziksel elemanların irdelenmesiyle değil, sosyo-politik kuramları aracılığıyla da analiz edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Transformation of the public spaces in Tabriz during the early years of 20th century is the main problematic of this research. Regarding this, the previous urban fabric will be considered and the influence of state during Pahlavis on the built environment and public spaces will be discussed meticulously. Iran as a country which adopted the modernity with retardation, encountered a unique experience. It is very difficult to study Iran like other countries since she never became a colony in the region. In this regard, studying Tabriz has its own impediments because of being the gate of modernity and almost all experiences of this period practiced for the first time in the city. The changing role of the city after transferring power to other political groups, altered its socio-political situation in a rapid way as well and it is important to know that its urban fabric faced severe transformations and destructions. This study is an attempt to understand and evaluate the transformation of the public space comprehensively. These evaluations consider both structural and ideological motivations in this process. In addition, a more salient frame about the relation of power, state and public space tried to be drawn regarding the defined case study. In this process, state uses its tools to change the space within its power. These changes will be discussed further but what is important here to mention is the role of state apparatuses considering these transformations and how the space became the controlling mechanism of the state in the society. The urban fabric and built environment will be analyzed by employing the socio-political theories rather than considering solely physical issues and elements.