İnşaat sektöründe değer mühendisliği ve uygulamaları
Value engineering in construction industry and applications
- Tez No: 517545
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞENAY ATABAY
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
 - Yıl: 2018
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 148
Özet
Dünyadaki kaynakların giderek azalması bütün sektörleri ve firmaları daha az kaynakla daha verimli işler yapmaya itmiştir. İnşaat sektörü kalite maliyet ve zaman etkenlerini optimize ederek verimli projeler üretmeyi amaçlar. Fakat bu etkenlerin birinde veya daha fazlasında istenilen sonuçlarla karşılaşılamayabilir. Değer mühendisliği temelinde daha az kaynakla daha verimli işler yapmak ve bu üç etkenin birbirleri ile ilişkisinin irdelenmesi sonucunda daha değerli ürün ve süreçler ortaya çıkarmaktır. Değer Mühendisliği, performans ve kalite gereksinimlerini korurken veya iyileştirirken sorunları çözmek ve / veya maliyetleri azaltmak için güçlü bir yöntemdir. Değer mühendisliği, gerekli performans, kalite, güvenilirlik ve yaşam döngüsü maliyetinde temel işlevleri yerine getirmek amacıyla tasarlanmış yapı özelliklerini, sistemleri, ekipmanı ve malzeme seçimlerini analiz etmek için organize bir çaba olarak tanımlanabilir. Değer mühendisliği, ürünün değerini artırmak, maliyeti düşürmek ve işlevselliği artırmak için tasarım aşamasında yeni veya mevcut ürünlerin gözden geçirilmesidir. Bu çalışmanın birinci bölümü literatür özeti, tezin amacı ve hipotez kavramlarının anlatıldığı giriş bölümüdür. İkinci bölümde ise DM'nin tanımı, değerin tanımı, DM'nin çıkışı ve tarihsel gelişimi, değer ve fonksiyon kavramı, DM nin amaçları, geleneksel yöntem ile kıyaslanması, DM'nin sağladığı yararlar ve uygulama zamanı, DM'nin uygulanabileceği projelerden, DM uygulanabilecek alanların seçimi, DM takım elemanların ve karar vermede etkileri, DM'nin diğer yöntemlerle ilişkisi, tasarım aşamalarına göre DM çalışma alanları ve DM iş planı anlatılmıştır. Üçüncü bölüm ise DM tekniklerinin inşaat projelerine uygulanmasıdır. İş planı aşamaları ve bu tekniklerin uygulamaları tablo ve şekiller yardımıyla anlatılmıştır. Bu bölüm yapı ile ilgili farklı modellerin oluşturulduğu bilgi toplama, fonksiyon analizi, yaratıcılık ve fikir geliştirme, yaratıcı problem çözme teknikleri, değerlendirme ve sunum aşamaları anlatılmıştır. Dördüncü bölümde gerçek hayatta uygulanan DM uygulama örneklerine yer verilmiştir. Projenin farklı aşamalarında ve farklı iş kalemlerinde uygulanan DM uygulamaları ve değer analizi uygulaması anlatılmıştır. Beşinci bölümde yani sonuç bölümünde ise DM sistematiğinin faydaları analiz edilmiş, DM uygulamaları için gerekli ortam ve erken uygulamanın önemi anlatılmış ve DM nin Türk İnşaat Firmalarına ve Türk Ekonomisine sağlayacağı faydalardan bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
Scarcity of natural resources has led all enterprises dependent on these recourses to increase the productivity with minimum resource. Construction industry aims to produce efficient projects by optimizing quality cost and time factors. However, one or more of these factors may not meet the desired results. Fundamentals of Value Engineering is a powerful methodology for solving problems and/or reducing costs while maintaining or improving performance and quality requirements. Value engineering can be defined as an organized effort directed at analyzing designed building features, systems, equipment, and material selections for the purpose of achieving essential functions at the lowest life cycle cost consistent with required performance, quality, reliability, and safety. Value engineering reviews new or existing products during the design phase to reduce costs and increase functionality in order to increase the value of the product. The first chapter of this study is the introduction of the literature summary, thesis purpose and hypothesis concepts. In the second chapter, the definition of VE, the definition of value, the outcome and historical development of VE, the concept of value and function, the aims of VE, the comparison with conventional method, benefits and implementation time of VE, selection of areas, VE team members and effects on the decision, relationship of VE with other methods, VE work areas according to design stages and DM work plan. The third chapter is the application of VE techniques to construction projects. Work plan stages and applications of these techniques are explained with help of tables and figures. This chapter includes the information gathering, function analysis, creativity and idea development, creative problem solving techniques, evaluation and presentation stages in which different models related to structure are formed. In the fourth chapter, VE practice examples applied in real life are included. VE applications and value analysis applied in different stages of the project and different work items are explained. In the fifth chapter, namely the conclusion section, the benefits of the VE system are analyzed, the environment for the VE applications and the importance of the early application are explained and the benefits of the VE to the Turkish Construction Companies and the Turkish Economy are mentioned.