F(R_q(1|1)) üzerine iki parametreli bikovaryant diferansiyel hesaplar
Two-parameter bicovariant differential calculi on F(R_q(1|1))
  1. Tez No: 517547
  2. Yazar: İLKNUR TEMLİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SALİH ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Kompleks girişli süper matrisler, kompleks uzaylar üzerine, lineer tasvirler olarak etki eder. Tersi mevcut lineer tasvirler, bir grup oluşturur. Eğer 2*2-tipindeki süper matrislerin grubunu GL(1|1) ile gösterirsek, bu gruptaki süper matrisleri R(1|1) uzayının lineer tasvirleri olarak düşünebiliriz. Değişmeli olmayan süper geometriye yön veren temel yapılardan biri, asosyatif biR Z_2-dereceli cebir (süper cebir) üzerine diferansiyel hesap kurmaktır. Z_2-dereceli kuantum düzlemin koordinat cebiri üzerine, GL_q(1|1) süper grubuna göre sol-kovaryant olan diferansiyel hesaplar kurulmuştur. Diferansiyel hesap, süper-Hopf cebirler üzerine de kurulabilir. Bu çalışmada, deforme edilmiş R_q(1|1) süper düzlemi üzerindeki fonksiyonların cebiri (ki o, bir süper-Hopf cebiridir) üzerine bikovaryant olan iki adet 2-parametreli diferansiyel hesap kurulacak ve sonra da GL(1|1) süper grubunun 2-parametreli deformasyonları elde edilerek, kurulan diferansiyel hesapların deforme edilmiş O(GL_p,q(1|1)) süper-Hopf cebirine göre sol-kovaryant oldukları gösterilecektir
Özet (Çeviri)
Supermatrices with complex entries act as linear transformations on complex spaces. Linear transformations that exist its inverse constitute a group. If we denote group of 2*2-supermatrices with GL(1|1), we consider the supermatrices belong this group as linear trasnformations of space R(1|1). One of the basic structure giving direction to the non-commutative supergeometry is to set up differential calculus on an associative superalgebra. It is constituted differantial calculi that left covariant with respect to supergroup GL_q(1|1) on coordinate algebra of Z_2-graded quantum plane. Differential calculus can be constituted on super-Hopf algebras, too. In this study, it will be constituted two 2-parameter differential calculi that bicovariant on algebra of functions on deformed superplane R_q(1|1) which is a super-Hopf algebra. After the obtaining 2-parameter deformations of supergroup GL(1|1), it will be shown that the differential calculi are left covariant with respect to super-Hopf algebra O(GL_p,q(1|1)).