Örgüt kültürü ve örgütsel bağlılık ilişkisinin kamu kurumlarında incelenmesi: İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığı örneği
Investigation of the relationship between organizational culture and organizational commitment in public institutions: The case of the Istanbul Tax Office
- Tez No: 517548
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ÇİÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışma İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığı (Esenler Uygulama Grup Müdürlüğü) personelinin örgüt kültürü ve örgütsel bağlılık ilişkisini incelemek amacını taşımaktadır. Kavramsal olarak bakıldığında örgüt kültürü, bir örgütün tüm üyeleri tarafından paylaşılan ortak anlam ve değerlere tekabül etmektedir. Örgütsel bağlılık ise, örgüt içindeki üyelerin örgüte bağlılık gücünü ve bu bağlılığın nedenlerini ifade etmektedir. Bu araştırmada örgüt kültürü ve örgütsel bağlılık arasında pozitif yönde bir ilişki olduğu hipoteziyle yola çıkılmıştır. Çalışma genel anlamıyla üç bölümden oluşmaktadır: İlk bölümde örgüt kültürü ve kavramsal çerçevesi, ikinci bölümde örgütsel bağlılık üçüncü bölümde ise saha çalışmasına dayanan bir araştırmanın bulgularına yer verilmiştir. Örneklem kapsamında 243 Vergi Dairesi çalışanına anket uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the relationship between organizational culture and organizational commitment of the staff of Istanbul Tax Office (Esenler Application Group Directorate). Conceptually, organizational culture corresponds to common meanings and values shared by all members of an organization. Organizational commitment refers to the organizational power of members in the organization and the reasons for this commitment. The hypothesis is that there is a positive relationship between organizational culture and organizational commitment in this research. The study consists of three parts in general: organizational culture and conceptual framework in the first part, organizational commitment in the second part, and findings of a research based on field work in the third part. Within the scope of the sample, a questionnaire was applied to 243 Tax Office employees.