Investi̇gati̇on of the performance of PV motor pumps for i̇rri̇gati̇on system.
Sulama sistemlerinde kullanılan FV motorlu pompaların performansının incelenmesi.
  1. Tez No: 517555
  2. Yazar: HASSAN SOULEYMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN MEŞE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışma, fotovoltaik kaynakla beslenen bir pompayı çalıştıran tipik dört fazlı 8/6 SR motorun özellikleri, analizi ve performans değerlendirmesi ile ilgilidir. Bu tezde, sistem bileşenlerinin çalışması ve sistemin matematiksel modellemesi ele alınmaktadır. Bu fotovoltaik WPS'i oluşturan bileşenler; güneş pili dizisi, DC-DC yükseltici dönüştürücü, bölünmüş DC besleme dönüştürücü ve santrifüj pompayı çalıştırmak için 4-fazlı SR motordur. Güç dönüştürücüsü (boost converter), güneş PV dizisi çıkış gücünün maksimum güç noktasında (MGN) kontrol edilmesi ve ARM sürücüsüne yumuşak başlatmanın kolaylaştırılması için kullanılmıştır. Bölünmüş DC baraya sahip dönüştürücü, her fazın elektronik komütasyonunu kolaylaştırır, fazların sayısı çift olduğundan, bu anahtaramalı relüktans motor (ARM) için çok uygundur. Ayrıca, bu orta nokta konvertörünün, faz başına minimum anahtar sayısı ile daha iyi performans gösterdiği kanıtlanmıştır. Bu tezde farklı pompa hız kontrolörleri önerilmiştir; ilk olarak, motor hızı, değişken DC baralı bir ARM dönüştürücüsünü dalga genişlik modülasyonu (DGM) tekniği ile kontrol ederek kontrol edilir. İkinci olarak güneş ışınımı seviyesi değişse de, sabit hıza ihtiyaç duyulduğunda geleneksel PI kontrolörü kullanılmiştir. Son olarak, önerilen tüm sistemin optimum tasarımı, Matlab®/ Simulink® ortamında geliştirilen sistemin dinamik simülasyon ile gösterilmiştir. Farklı güneş ışınımı seviyeleri ve farklı sıcaklıklarda çeşitli simülasyon sonuçları sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This work is concerned with the features, analysis and performanceevaluation of typical four phases 8/6 pole configuration switched reluctance motor(SRM) driving a centrifugal pump powered by PV generator. The main elementsof solar pumping design such as photovoltaic module, step up converter (which was DC-DC power conditioning device between solar module and SRM drive)and split DC supply converter have been included in the system. The role of DC-DC step up converter was to enhancing the soft-start of switched reluctance motor, and increasing the PV source generation up to the motor desired voltage. Furthermore, this electronic converter also facilitated the MPPT controller to track the constant PV output voltage even if the solar irradiation changes. Split DC supply converter facilitates electronic commutation of each phase of SRM; it is very suitable for this type of switched reluctance machine since the number of phases are even. Moreover, this mid-point converter has proven to have better performance with minimum number of switch per phase. Two different pump speed controllers were proposed in this project; firstly, the motor speed is controlled by using PWM technique with variable DC bus voltage. Secondly, conventional PI controller was used in case constant speed is needed, even though solar insolation changes. Finally, the optimal design of the entire proposed solar water pumping design was modeled and simulated in SIMULINK. Different simulated results were also discussed and concluded along with differents weather condition's variation such as variation of insolation and cell's temperature.