Roma İmparatorluk Dönemi Galatia eyaleti: Siyasal, sosyal ve ekonomik yapı (M.Ö.25-M.S.284)
The Province of Galatia in the Roman Imperial period: The political, social and economical construction (25 B.C.-284 A.D.)
- Tez No: 51757
- Danışmanlar: PROF.DR. ÖMER ÇAPAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 304
Özet
ÖZET Galatia Eyaletinin siyasal, sosyal ve ekonomik yapısının incelenmiş olduğu tezde yedi bölüm yer almaktadır. Birinci bölüm, Hellenistik dönem Galatia ve Galatia'ya adını veren Galat lara ayrılmıştır. Bu bölüm eyalet tarihinin ön planını anlamaya yönelik bir çalışmadır. İkinci, üçüncü ve dördüncü bölümler, Galatia eyaletinin siyasal yapısına ayrılmıştır. Eyaletin kuruluşundan imparator Nero'ya kadar olan dönemi kapsa yan ikinci bölümde eyaletin kuruluş tarihi, kuruluş nedenleri, sınırları, şehirlerin ve kolonilerin kuruluş tarihleri ve nedenleri, eyaletin güneyindeki savaşlar, imparatorluk kültünün eyaletin dinsel yaşamına girişi, yeni ilhaklar ve eyaletin sınırlarının tedrici olarak genişletilmesi incelenmiş ve bu dönemde eyaletin siyasal yapısının Roma'nın Doğu sınırlarını Fırat Irmağı'na dayama politikasına göre şekillenmiş olduğu görülmüştür. Nero'dan Traianus'a kadar olan dönemin incelendiği üçüncü bölümde Roma'nın Galatia Eyaletini merkez alarak imparatorluk sınırlarını Fırat Irmağı'na ulaştırma planını Galatia-Cappadocia birleşik eyaletini kurarak gerçekleştirmiş olduğu ve bu yeni oluşumun Roma'nın Doğu politikasındaki yeri incelenmiştir. Dördüncü bölüm, Galatia Eyaletinin sınırlarının küçültülerek Roma'nın Doğu sınır savunma politikasından ayrı tutulmasıyla başlayıp M.S. 284 yılına kadar olan eyaletin siyasal yapısına ayrılmıştır. Galatia Eyaletinin sosyal yapısına ayrılmış olan beşinci ve altıncı bölümde, Galatia Eyaletinin yerleşim birimleri -şehirler, koloniler, kaleler, malikaneler ve köyler- yollar, idari ve etnik yapı, din ve güvenlik konulan incelenmiştir. Ekonomik yapıya ayrılmış olan yedinci bölümde, eyaletin tarım ve hayvan ürünleri, yün ve şarap endüstrileri, madenleri, ticaret merkezleri, seramik üretimi ve eyaletten toplanan vergiler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This dissertation is divided in seven chapters. It examines the political, so cial and economical of the province of Galatia in the Roman Imperial period (25 B.C. -284 A.D.). The first chapter deals with Galatia and Galatıans m the Hellenistic Period. It is a study to know about background of the Roman province of Galatia. The sec ond, third and the fourth chapters deal with the political construction of the Roman province Galatia. The second chapter is chosen for the period from Augustus to Nero. In this time it is gradually enlarged into the frontiers of the province of Galatia by the new annexation into the East toward the Euprates River. The Roman founded the cities and the colonies in the province. This is the policy of Rome in her way of expansion throughout the Anatolia and of advance to Euphrates. The political construction of the province of Galatia is figurated by the policy. The third chapter contains the period from Nero to Traianus. The united province of Galatia- Cappadocia is founded by Rome. The eastern frontier of the province has been ex tended to the Euphrates. The fourth chapter examines the period from Traianus to Diocletianus. The frontiers of the province of Galatia has been diminished and the province exclded from the East-frontier which Roman policy has defenced. The fifth and sixth chapters deal with the social life in the province of Galatia. The subjects of these chapters are the settlements -cities, colonies, forths, estates and villages- the roads, the administrative and ethnical structure, the relig ion and the security. The seventh chapter examines the products of agriculture and animal, the industries of wine and wool, the mines, the trades, the produce of pottery and the tax. 299