Roma İmparatoru Augustus Döneminde Anadolu: Eyaletler ve bağımlı krallıklar
Anatolia in the Period of Roman Emperor Augustus: Provinces and client kingdoms
- Tez No: 321999
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ KAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 310
Özet
İ.Ö. 43 yılında Triumvirliğin bir üyesi olarak, İ.Ö. 29 yılından itibaren tek başına Roma'yı hükmeden Augustus'un Dönemi'nde Fırat (Euphrates) Irmağının batısında kalan tüm Anadolu toprakları Roma İmparatorluğu'nun bir parçası haline gelmişti. Roma'nın Principatus denen yarı monarşik rejiminin kurucusu olan Augustus'un siyasal, sosyal, ekonomik ve askeri alanlarda yapmış olduğu yenilikler, Roma'nın Anadolu'daki hâkimiyetiyle ilgili olarak önemliydi. Onun dönemi öncesinde olduğu gibi Anadolu'da Roma valilerince yönetilen eyaletler, özgür kentler (civitates liberae), Roma kolonileri ve Roma'ya bağımlı olan krallar vardı. Augustus da seleflerinin izinden giderek eyalet, kentler, koloniler kurdu ve bağımlı krallar atadı. Ancak o bu geleneksel Roma politikasına kendi reformları ile farklı uygulamalar getirdi. Eyaletleri, Senato ve İmparator eyaletleri olmak üzere ikiye ayırdı ve Anadolu'da bir imparator eyaleti olan Galatia Eyaleti'ni kurdu. Kendisinden önce kurulmuş olan Kilikia'da kendisine bağlanarak imparator eyaleti yapıldı. Asia Eyaleti ile Bithynia- Pontos Eyaleti, Cumhuriyet Dönemi'nde olduğu gibi senatonun eyaleti olarak kaldı.Augustus Dönemi'nde sayıları toplam on yedi olan bağımlı krallardan bazıları Augustus'tan önce sahip oldukları kral unvanlarını ve topraklarını muhafaza ederken bazıları Augustus tarafından atanmış ya da azledildi. Roma'nın Doğu politikasında siyasal, sosyal, ekonomik ve askeri anlamda önemli bir yer teşkil eden bu bağımlı krallıkların isimleri şunlardır; Herakleia'da Adiatoriks, Karanitis'te Ateporiks, Ameaseia'da Brigatos, Paphlagonia'da Deiotaros Philadelphos ve Eumeneia'da Zimerzoriks, Kappadokia Krallığı, Kommagene Krallığı ve Galatia'daki Amyntas'ın Krallığı, Tarkondimotos Krallığı, Polemon'nun Krallığı, Kraliçe Pythodoris'in Krallığı, Tarsus'da Boethus'un tiranlığı ve Athenodoros hükümdarlığı, Komana Pontika, Olba, Zela ve Kleon'nun Krallığı Tapınak Devletleri.
Özet (Çeviri)
Anatolia in the West of Euphrates became a parth of Roman Empire in the period of Augustus who was a member of Triumvirate founding in 43 B.C., and reigned the Roman Empire from 29 B.C. Augustus establishing regime called Principatus innovated in political, social, economical and military. These were important in soveregnity of Rome in Anatolia. In the period of Augustus there were client kings, cities, and provinces which were administrated by Roma governors as in the period of Augustus?s precedessors. Augustus following his predecessors established provinces, cities, colonies, and appointed clientes. But Augustus carried out practices different from traditional Roman policy, He divided Roman provinces as Imperial and Senatorial provinces. The administration of Asia and Bithynia-Pontus became to Senatus of Rome. Cilician and Galatian provinces is left to Augustus. The province of Galatia was founded by Augustus .The number of client kings in the period of Augustus are seventeen. Some of them remained in their kingdoms, others dismissed or reappointed by Augustus. These kings as following: Adiatoriks in Heraclea, Ateporix in Karanitis, Brigatus in Amaseia, Deiotarus Philadelphus in Paphlagonia, Zimerzorix in Eumenia, Kappadocian Kingdom, the kingdom of Commagene, Amyntas in Galatia, the kingdom of Tarcondimatus, the kingdom of Polemo, Kingdom of Pythodoris, the Kingdom of Kleon, Boethus in Tarsus, Athenodorus in Tarsus, temples of Komana Pontika, Olba and ZelaAnatolia in the West of Euphrates became a parth of Roman Empire in the period of Augustus who was a member of Triumvirate founding in 43 B.C., and reigned the Roman Empire from 29 B.C. Augustus establishing regime called Principatus innovated in political, social, economical and military. These were important in soveregnity of Rome in Anatolia. In the period of Augustus there were client kings, cities, and provinces which were administrated by Roma governors as in the period of Augustus?s precedessors. Augustus following his predecessors established provinces, cities, colonies, and appointed clientes. But Augustus carried out practices different from traditional Roman policy, He divided Roman provinces as Imperial and Senatorial provinces. The administration of Asia and Bithynia-Pontus became to Senatus of Rome. Cilician and Galatian provinces is left to Augustus. The province of Galatia was founded by Augustus .The number of client kings in the period of Augustus are seventeen. Some of them remained in their kingdoms, others dismissed or reappointed by Augustus. These kings as following: Adiatoriks in Heraclea, Ateporix in Karanitis, Brigatus in Amaseia, Deiotarus Philadelphus in Paphlagonia, Zimerzorix in Eumenia, Kappadocian Kingdom, the kingdom of Commagene, Amyntas in Galatia, the kingdom of Tarcondimatus, the kingdom of Polemo, Kingdom of Pythodoris, the Kingdom of Kleon, Boethus in Tarsus, Athenodorus in Tarsus, temples of Komana Pontika, Olba and Zela