Roma Döneminde Lykaonia Bölgesi
The Region of Lycaonia in the Roman Period
- Tez No: 594006
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERCAN AŞKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
MÖ 133 yılında III. Attalos'un topraklarını Roma'ya bırakması sonucu Roma'nın Küçük Asya'daki etkinliği artmıştır. MÖ 129 yılında Provincia Asia kurulmuştur. MÖ 102-101 yıllarında Marcus Antonius Akdeniz'deki korsanlık faaliyetlerini engellemek için görevlendirilmiştir. MÖ 92 yılında Kilikia ilk kez eyalet haline getirilmiş ve ilk valisi de Lucius Cornelius Sulla olmuştur. MÖ 67 yılında Gn. Pompeius Magnus korsanları ortadan kaldırmak için başarılı bir sefer düzenlemiştir. MÖ 51-50 yıllarında Marcus Tullius Cicero, Kilikia prokonsülü olmuş mektuplarında Lykaonia'dan da bahsetmiştir. Marcus Antonius MÖ 40-39 yıllarında Küçük Asya'da yeniden düzenlemelerde bulunmuştur. MÖ 31 yılında Marcus Antonius'un Actium Savaşı'nda Octavianus'a yenilmesi ile Roma'daki iç karışıklıklar sona ermiş ve İmparatorluk Dönemi başlamıştır. MÖ 25 yılında Marcus Lollius tarafından Roma'nın ilk İmparatorluk Eyaleti olan Provincia Galatia kurulmuştur. MS 37 yılında Lykaonia Bölgesi'nin bir kısmı Gaius Caligula tarafından Kommagene kralı IV. Antiokhos ve kız kardeşi Iotape Philadelphos'a verilmiştir. MS 46-48 yılları arasında Aziz Paulus çıktığı yolculukta Iconium, Lystra ve Derbe kentlerini ziyaret etmiştir. Claudius (MS 41-54) Iconium'un adını Claudiconium olarak değiştirmiştir. Traianus (MS 98-117) Döneminde Iconium, Yahudi ve Yunanların yaşadığı önemli bir kenttir. İmparator Hadrianus (MS 117-138), Iconium kentine Colonia Aelia Hadriana Augusta Iconensium statüsünü vermiştir. Antonius Pius (MS 138-161) Döneminde Lykaonia, Isauria ile birlikte Galatia'dan ayrılarak Kilikia'ya bağlanmıştır. MS 240'ların sonlarında I. Şapur'un Kappadokia istilasından Lykaonia'nın güney kesimi de olumsuz etkilenmiştir. MS 276 yılında Laranda, Lystra ile beraber Isauria Eyaleti'ne dâhil edilmiştir. Diocletianus (MS 248-305) Döneminde eyaletlerde geniş çaplı düzenlemeler yapılmıştır. MS 306-337 yılları arasında I. Constantinus döneminde devlet ve eyaletlerin yönetimine dair düzenlemeler kapsamında piskoposluk merkezleri oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
The activities of Rome in Asia Minor increased after Attalos III left its land to Rome at 133 BC. Provincia Asia was founded in 129 BC. Marcus Antonius was tasked to put a stop to the piracy activities within Mediterranean around 102-101 BC. Cilicia was made into a province for the first time in 92 BC and Lucius Cornelius Sulla became its first governor. Gn. Pompeius Magnus organized a successful campaign to eliminate the pirates in 67 BC. Marcus Tullius Cicero became the proconsul of Cilicia in 50-51 BC and mentioned of Lycaonia in his letters. Marcus Antonius issued some reorganizations in Asia Minor in 40-39 BC. The internal disturbances in Rome ended when Marcus Antonius lost Actium War against Octavianus in 31 BC and then the Empire Period started. Marcus Lollius founded Provincia, which is the first State of Roman Empire, in 25 BC. A part of Lycaonia Region was given to Antiochos IV, king of Commagene and his sister Iotape Philadelphos in 37 AD. Saint Paulus visited Iconium, Lystra and Derbe cities in his journey between 46-48 AD. Claudius (41-54 AD) changed the name of Iconium to Claudiconium. Iconium was an important city where Jews and Greeks lived during Traianus (98-117 AD) Period. The Emperor Hadrianus (117-138 AD) entitled Iconium as Colonia Aelia Hadriana Augusta Iconensium. Lykaonia abandoned Galatia from Isauria and adhered to Cilicia in Antonius Pius (138-161 AD) Period. The southern part of Lycaonia got affected negatively from the occupation of Cappadocia by Shapur I at the end of 240s AD. Laranda was included into Isauria State along with Lystra in 276 AD. Widespread organizations were made in states during Diocletianus (248-305 AD) Period. The bishopric centres were established in scope of the organizations regarding government and state administration in Constantinus I Period between 306 and 337 AD.