Transaksiyonel analize dayalı bir eğitim programının evli çiftlerin ego durumları ve evlilik yaşamlarına ilişkin bazı değişkenlere etkisi
Effects of a T.A. education program on spouses ego states and some variables pertinent to their marital lives
  1. Tez No: 51756
  2. Yazar: SEHER SEVİM AYDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN AKKOYUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu araştırmanın amacı, evlilik ilişkisini geliştirmek amacıyla hazırlanan bir eğitim programının başvuran eşlerin çatışma düzeyleri, evlilik doyumu ve ego durumları üzerine etkisini incelemektir. Araştırma, evlilik ilişkisini geliştirme grubuna katılmak isteyen gönüllü bireylerle yürütülmüştür. Çalışmaya katılmak isteyen, ancak değişik nedenlerle katılamayan bireyler kontrol grubuna alınmışlardır. Araştırmada eşlerin çatışma düzeylerini, evlilik doyumlarım ve ego durum larını belirlemek amacıyla Evlilik Yaşamı Ölçeği (EYÖ), Evlilik Yaşamı Anketi (EYA) ve Sıfat Tarama Listesi kuUanılmıştır. Araçlar ilk grup oturumunda bireylere verilmiştir. Ön testlerin verilmesinden sonra, hazırlanan program uygulanmıştır. Grup üyeleri 7 hafta süreyle, haftada üç saat toplanmıştır. Aynı süre içinde kontrol grubuna hiçbir müdahale yapılmamıştır. Grup uygulamasının bittiği 7.haftada son testler verilmiştir. Her iki grubun ön ve son ölçümlerine ilişkin puanların ortalama ve standart sapmaları bulunmuştur. Deney ve kontrol grubundaki bireylerin öntest ortalamaları arasında anlamlı bir fark belirlenememiştir. Gruplar random olarak oluşturulmadığı ve ön test sonuçlarım etkileyebilecek değişkenler kontrol altına alınamadığı için istatistiksel teknik olarak, kovaryans analizi seçilmiştir. 83Yapılan istatistiksel analizlerin sonunda evlilik ilişkisini geliştirme grubuna katılmanın evli bireylerin, evlilik doyumları ve ego durumları üzerinde anlamlı farklılıklar oluşturmadığı bulunmuştur. Deney grubundaki bireylerin sadece Yetişkin ego durumunda olumlu yönde değişiklik belirlenmiştir. 84
Özet (Çeviri)
The target of this research is to study the effects of a psychological education program, which is developed to enrich marital relationship, on the conflict levels, marital satisfaction, and ego states of the spouses. This study has been performed with volunteers. Some of the volunteers, who were unable to take part in the group process due to various reasons, have joined to form the control group. Marital Life Scale, Marital Life Questionnaire and Adjective Check List were used to determine the dependent variables which are composed of spouses' ego states, conflict levels and marital satisfactions. These were handed out to the couples at the first session. After applying the pretests, the program was strictly followed. Group members have been gathered together three hours a week for 7 weeks. There has not been any intervention in the control group during the same period. Posttests were applied at the end of the seventh week. The figures of mean and standard deviation regarding both groups' pretests and posttests have been calculated. No significant difference has been found between the mean scores of the members belonging to both experiment and control groups. Because it has been impossible to establish the groups randomly and to control the variables that could affect results of the pretests, covariance analysis has been chosen as statistical technique. 85After the statistical analyses had been completed, it has been found that the education program has not made any significant differences on the values of the dependent variables except Adult ego state, which is one of the three main ego states. 86