Contextualized scene modeling using Boltzmann machines
Boltzmann makineleri kullanarak bağlamsallaşmış sahne modellemesi
  1. Tez No: 517570
  2. Yazar: İLKER BOZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN KALKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Sahne modellemesi, çevredeki nesneleri algılayan, işleten ve nesneler hakkında çıkarsama yapan robotlar için son derece önemlidir. Bu tezde, bağlamsallaşmış sahne modellemesi için farklı bir Boltzmann Makinesi (BM) öneriyoruz. Bu konuda birçok çalışma olmasına rağmen, bizimkisi nesneleri, ilişkileri ve sağlarlıkları bir araya getiren, son derece yetenekli üretken bir modeldir. Bu amaçla, ilişkilerin ve sağlarlıkların paylaşıldığı, üçlü bağlantılar içeren melez bir BM sunduk. Üstelik, ilişki hesaplama ve modelleme çalışmaları için bir veri kümesi sunduk. Yöntemimizi, nesne bulmada, bağlam dışı nesne tespitinde, ilişki ve sağlarlık hesaplamada ölçü alınan birkaç modelle kıyasladık. Dahası, modelimizin üretkenliğini gösteren örnekler sunduk.
Özet (Çeviri)
Scene modeling is very crucial for robots that need to perceive, reason about and manipulate the objects in their environments. In this thesis, we propose a variant of Boltzmann Machines (BMs) for contextualized scene modeling. Although many computational models have been proposed for the problem, ours is the first to bring together objects, relations, and affordances in a highly-capable generative model. For this end, we introduce a hybrid version of BMs where relations and affordances are introduced with shared, tri-way connections. We evaluate our method in comparison with several baselines on missing or out-of-context object detection, relation estimation, and affordance estimation tasks. Moreover, we also illustrate scene generation capabilities of the model.