Mevsimsel zaman serisi yöntemlerinin çevre verilerine uygulaması: Kocaeli örneği
Applications of seasonal time series methods to environmental data: Kocaeli case
- Tez No: 517618
- Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ AKDİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Hava kirliliği alınan tüm önlemlere rağmen dünya genelinde önde gelen sorunlardan biridir. Bu kirliliğin sebeplerinden başlıca olanları insan kaynaklı sebeplerdir. Bu sebepler yok edilebilir ya da bazı önlemler alınarak etkileri azaltılabilir. Böylece, hava kirliliğinin öngörülmesi, ilgili tüm kurumlar için önemli bir konudur. Bu çalışmada, hava kirliliği oranlarının gelecekteki değerlerini öngörmek için iki farklı model yaklaşımı ele alınmıştır. Bunlardan biri Box-Jenkins modelleri olarak da bilinen ARIMA modelleri, diğeri ise klasik modellere alternatif olarak trigonometrik zaman serisi modelidir. Çalışmada ana hava kirliliği ölçüm endeksi olarak aylık ortalama Partikül Madde miktarı PM10 kullanılmıştır. Türk imalat sanayinin %13'üne sahip Türkiye 'nin en önemli sanayi kenti olan Kocaeli, temsili şehir olarak seçilmiştir. Bu nedenle, veriler 2005'den 2018'e kadar Kocaeli şehrindeki hava izleme istasyonlarından aylık olarak elde edilmiştir. Zaman serisi verilerin durağanlığı Augmented Dickey Fuller birim kök testi ile kontrol edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Around the world air pollution is a leading social problem despite all the precautions. Of the reasons, human-induced ones rank the first. These can be prevented or at least reduced by some measures. Thus, forecasting air pollution is an important issue for all related agencies. In this study, in order to forecast future values of air pollution rates, two different model approaches were considered. The one of these approaches is ARIMA models also known as Box-Jenkins models and the another one is a trigonometric time series model as an alternative to the traditional models. As a main air pollution measurement index, monthly average amounts of Particulate Matter, PM_10 was used. Being the most important industrial city of Turkey with the 13% share of Turkish manufacturing industry, Kocaeli was selected as a representative city. Hence, data was obtained monthly from the air monitoring stations in the city of Kocaeli between the period of 2005 and 2018. The stationarity of time series data was checked by Augmented Dickey Fuller unit root test.