Viyana'da Art Nouveau ve Otto Wagner
Art Nouveau in Vienna and Otto Wagner
  1. Tez No: 517624
  2. Yazar: ESMA DEĞİRMENCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAN KARA PİLEHVARİAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi ve Kuramı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmada Endüstri Devrimi sonrası ortaya çıkan Art Nouveau akımının Viyana'daki temsilcisi Otto Wagner'in hayatı ve yapıları incelenecektir. Otto Wagner'in döneminin üretken bir mimarı olarak Viyana'nın 19.yüzyıldaki kentsel strüktürünün değişimine katkıları oldukça önemlidir. Bu nedenle üçüncü bölümde Viyana'nın 19.yüzyıl başından itibaren geçirdiği değişimler verilmiştir. On dokuzuncu yüzyılda endüstri ve kentleşmenin yoğun olarak görüldüğü Viyana, Avrupa'nın en hızlı büyüyen şehirlerinden biri olmuştur. Kentin yeniden yapılanmasının ilk adımı olan İmparator Franz Joseph'in emriyle yıkılan kent surlarının yerine inşa edilen Ringstrasse Bulvarı düzenleme projesi, Otto Wagner'in kariyerinin ilk yıllarına rastlamaktadır. Wagner, Ringstrasse'de tasarladığı tarihsel canlandırmacı anıtsal binaların aksine kariyerinin ilerleyen yıllarında, tarihsel canlandırmadan vazgeçmiş ve çağın getirdiği teknolojiden faydalanan, işlevsel bir kullanımı tercih etmiştir. Kentte artan nüfus ile yeni yerleşim bölgeleri ortaya çıkmıştır. Yeni bölgelerin altyapı çalışmaları ve kent merkezine ulaşım ağının düzenlenmesi için düzenlenen yarışmayı Wagner kazanmış ve kentin planlama çalışmalarına başlamıştır. Hazırladığı projede Wagner, teknik binalara, çağdaş formların yanında estetik detaylar da katmıştır. Majolika Evi'nin cephe süsleme detaylarında öğrencilerinden oluşan Viyana Ayrılıkçıları/Sezession'a olan yakın tasarım anlayışını belli etmiş ve 1899 yılında grubun bir üyesi olmuştur. Viyana yeni mimarlığının öncülerinden olan Wagner, tasarladığı Posta Tasarruf Sandığı ve Steinhof Kilisesi gibi yapılarla 1900'lü yılların Avrupa mimarlık tarihinde yerini almıştır. Bu çalışmada, Otto Wagner'in Viyana'da ürettiği yapılar, inşa edilme tarihlerine göre kronolojik olarak sıralanarak detaylıca incelenecektir.
Özet (Çeviri)
In this study, the lives and the works of Otto Wagner, the representative of the Art Nouveau movement in Vienna after the Industrial Revolution, will be examined. As a productive architect of his era, Wagner's contribution to Vienna's changing urban structure in the 19 th century is very important. In cheapter 3, the changes that Vienna has had since the beginning of the 19 th century have been given. In the nineteenth century, Vienna was a city which was designed by industrialization and urbanization, and one of the fastest growing one in Europe. Franz Joseph decided that modernization of Vienna required the demolition of its medieval fortifications. And, in its place, the construction of a grand boulevard called Ringstrasse, was started. At that time Otto Wagner was at the beginning of his career. Although he designed a few historical buildings in Ringstrasse boulevard, later years, Wagner's approach evolved into the functional style, which would evolve out of the technological achievements of the age. Wagner was succesful in major competitions. As a result, he started to work in the development of Vienna's urban planning and infrastructure for the new districts of the city. Technical and constructional functionality were used by Wagner for his projects by using high aesthetic criteria. Façade of Majolica House shows his relation with Vienna Secession, founded by his students, which he joined in 1899. With the Post Office Savings Bank and Church at Steinhof, it can be said that, he gained an important role of European Architecture around 1900.