Art Nouveau üslubuyla tekstil yüzeylerinde bitkisel soyutlama üzerine bir araştırma
- Tez No: 41367
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FÜSUN ÖZPULAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Güzel Sanatlar, Clothing Industry, Fine Arts
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 237
Özet
TÜRKÇE ABSTRAKT ( en fazla 250 sözcük ) : II Çağıyla uyumlu bir tasarım kavramı oluşturacak, malzemeden el işçiliğine ve forma kadar uzanan yenilik arayışının tem - silcisi olarak nitelendirilen Art Nouveau, 1880 ve 1910 yılları arasında kendini göstermiştir. Varlığını tamamen orjinal olmaya adayan bu hareket yine de Japon sanatı, rokoko, Kelt sanatı gibi geçmiş stillerin etkisini taşımıştır. Sembolizme yakınlığıyla bilinen Art Nouveau'da, soyutlama en önemli karakteristiklerden biridir. İlk dönemdeki kıvrımlı floralite, ikinci dönemde yerini daha yalın bir geometrik biçimlemeye bırakmıştır. Geometrik yalınlaşma özellikle,“Glasgow Dörtlüsü”yle şiirsel bir anlatım yolu bulmuştur. Viyana Ayrı lıkçı lan ' y la süren bu yalınlaşma, zamanla 20. yüzyılın tasarım anlayışını etkilemiştir. William Morris1 in sanat yapıtının bir yaşam biçimindeki fonksiyonel ve dekoratif bütünlüğüne yönelik kuramları (Bütünsel Sanat) kadar, Wagner' in“Gesammtkunstwerk”i (Evrensel Sanat Yapıtı) gibi ayrıntıdan tüme varan bir anlayış da Art Nouveau' ya yansımıştır. Sembolist bir estetiğin varlığında bu hareket bitkisel formları, rüzgar ve suyun etkisiyle salmımlar, kıvrılmalar yapacak konumda işlemiştir. Bu egzotik salmımlar, tasarımlara lirik bir etki vermiştir. Bitkisel stilizasyon karakteristiğinde; bükülmeler, ani kıvrılmalar, salı - nımlar dinamik ve coşkulu bir ruh yapısını yansıtmıştır. Tasarım - larda kullanılan helezonik çıkıntılar girift bezeme yapacak kadar, akıcı bir ritmde birbirlerine dolanmışlardır. Motiflerin birbirine görecelikleriyle yaratılan ilüzyon, tasarımlardaki derinlik izlenimini arttırmıştır. Bu bitkisel soyutlamalar kadın figürlerine de sıçramış ve“büyülü çiçek kız”motifi Art Nouveau' ya kazandırıl - mıştır. Bu hareketin bitkisel stilizasyonu, duvar panosundan dönemin döşemelik kumaşlarına kadar birçok tekstil yüzeyine yansımıştır. Kumaş desenlerinden mimarlık alanına uzanan geniş bir yelpazeye yayılan Art Nouveau, dönemin stil kargaşasına ve eklektisizm anlayışına tepki göstermiştir. Bu hareket, Kelt Entrelac' larmdan Sembolist düşselliğe kadar karakteristiğine mistik ve egzotik bir anlatım katacak ayrıntıları alıp, kendi içinde yorumlamayı başar - mıştır.
Özet (Çeviri)
İNGİLİZCE ABSTRACT ( en fazla 250 sözcük ) : Art Nouveau, which is characterised as the representative of seeking a novelty stretching from material or hand-work to form, which would develop a notion of projection accordant to its time, appeared between the years 1880 and 1910. This movement, devoted itself to the principle of being completely original, nevertheless bore influences of the previous styles, such as Japanese art, rokoko, Kelt art. In Art Nouveau, known for its closeness with symbolism, abstraction is one of the most important characteristics. The curled florality in the early period was replaced by a more simple geometrical manner of shaping. Geometrical simplicity, with the“Glasgow Four”in particular, developed a poetical way of expression. This simplicity, carried out by the“Vienna Secessionists, impressed the conception of projection of the 20 century in progress of time. As much as those notions of William Morris related to functional and decorative integrity of the work of art within a way of life (Integral Art), the notion of reaching out to the whole through the details -like Wagner's Gesammtkunstwerk (Universal Art)- too were reflected in Art Nouveau. Being under the influence of a symbolist aesthetic, this movement worked up the vegetal forms in. the w ay that they would have undulatory, curved figures by the effect of wind and water. These egzotk undulations endoved projections of the time with a lyrical effect Curvatures, sudden curls, swaggerings in a vegetal styiisation way reflected a lively, enthusiaztic mood. The spiral (helicoioal) marginal notes twisted each other with a fluid rithm through such a way that they made an intricate adornment. The illusion, created through the mutual relativity of motifs, deepened the impression of depth in the projections. These vegetal abtractions penetrated into figures of woman and, thus, the motif of ”bewitching flower girl" was granted to Art Nontvaa. The vegetal styiisation of the movement fount its reflection in surfaces of many textiles from wall-panels to fumitre fabric Art Nouveau, penetrated into many fields stretching from abric ornament to achitecture, was representing a sort of reaction against the chaos of style and eclectic notions of the time. It succeeded to take those details of currents, stretching from Entrelacs of Kelt to symbolist imaginary, for enriching its own characteristics with a mystical aid egzotic expresion and, men, give its own interpretation to them.