Kuşak farklılıklarına göre iş yaşam dengesi algısının araştırılması: Kahramanmaraş'ta çalışan avukatlar örneği
Research of work life balance perception based on generation differences: Example of lawyers working in Kahramanmaras
- Tez No: 517647
- Danışmanlar: PROF. DR. TAHİR AKGEMCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Hemen hemen dünyanın her yerinde farklı kuşaklarda olsalar da insanlar birlikte aynı iş yerinde çalışabilmektedir. Tüm insanların, kuşakların etkisiyle oluşan farklı özelliklere sahip olsalar da ekonomik, sosyal ve kültürel hayatın farklılığı içerisinde kendilerine yer edinmişlerdir. Fakat farklı yaş grupların aynı kurumda çalışması da beraberinde yöneticiler ve iş yaşam dengesi sağlamak için bazı sorunları beraberinde getirmektedir. Global dünya düzeninde rekabet koşullarının değişmesi, insanların demografik yapıların değişmesi ile birlikte insan kaynakları yönetiminde ve çalışanların hem sosyal hayatını hem de iş hayatını yoluna koyması giderek zorlaşmıştır. 1900 ve 2000 yılları arasında doğan her bireyin kendine özgü bir yaşamı ve hayat şekli vardır. Bu farklılıklar da sosyal ve iş çevrelerinden kaynaklı olmuştur. 100 yıllık dönem içerisinde hali hazırda iş hayatında bulunan üç kuşak vardır: Bebek Patlaması kuşağı, X kuşağı ve Y kuşağı. Bu araştırmada“kuşaklar”ve“iş-yaşam dengesi”değişkenleri arasındaki ilişkiler Kahramanmaraş'ta çalışan avukatlar üzerinde incelenmiştir. Bu araştırmada Bebek patlaması, X ve Y kuşaklarının özellikleri, iş ve sosyal hayattan bekledikleri ve bu bağlamda iş-yaşam dengesini nasıl gördükleri irdelenmiştir ve bu kuşaklara anket uygulanarak araştırma yapılmış, edinilen bulgular ışığında analiz yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Almost anywhere in the world, people can work together in the same workplace, even if they are in different generations. All people, despite having different characteristics due to generations, they have taken palce in the difference of economic, social and cultural life. However, working with different age groups in the same institution brings with it some problems in order to provide managers and work-life balance. With the changing of competitive conditions in the global world order, and with the changing of demographic structures it has become increasingly difficult for human resources management and employees to put both their social and business lives on the path. Every person born between 1900 and 2000 has its own unique lifestyle. These differences also stem from social and business environments. Already over 100 years, there are three generations in business life such as Baby Boomers generation, X generation and Y generation. In this study, were examined the relationships between“generations”and“work-life balance”variables on lawyers working in Kahramanmaraş. In this research, the characteristics of the Baby Boom, X and Y generations, business and social life expectancy and how they see the work-life balance in this context are examined. In this study to examine these generations, a survey was conducted, and from the acquired findings the analysis were performed.