Adenoidektomi ve adenotonsillektomi operasyonu yapılan çocuklarda preopoperatif ve postoperatif psikosomatik analiz
Preoperative and postoperative psychosomatic analysis in children with adenoidectomy and adenotonsillectomy operations
- Tez No: 517743
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AKDAĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
AMAÇ Çalışmamızda adenoidektomi veya adenotonsillektomi endikasyonu alan çocuklarda, ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası, çocuklarda ruhsal bozuklukları taramaya yardımcı ölçekler kullanılarak ameliyat endikasyonuna neden olan etkenin çocukların ruh sağlığı üzerine etkilerini araştırmayı amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM Çalışmaya sadece adenoidektomi yapılan 6-12 yaş arası 41 çocuk, adenotonsillketomi yapılan 6-12 yaş arası 41 çocuk ve sağlıklı 6-12 yaş arası 40 çocuk alındı. Adenoidektomi yapılan hastalar, adenotonsillektomi yapılan hastalar ve kontrol grubu olarak üç gruba ayrıldı. Ameliyat öncesi ve sonrası uygulanan anketlerle mevcut etkenin çocukların ruh sağlığı üzerindeki etkisi araştırıldı. Taramada Güçler ve Güçlükler Anketi Ebeveyn Formu, Çocuklarda Anksiyete Tarama Ölçeği Ebeveyn Formu, Çocuklarda Uyku Ölçeği ve Çocuklar İçin Yaşam Kalitesi Ölçeği Ebeveyn Formu kullanıldı. BULGULAR Rekürren enfeksiyon ve adeno/adenotonsiller hipertrofi nedeniyle sleep apne yapan adenoidektomi/adenotonsillektomi uygulanan çocuklarda ameliyat sonrasında; Güçler ve Güçlükler Anketi, Çocuklarda Anksiyete Tarama Ölçeği, Çocuklarda Uyku Ölçeği puanlarında anlamlı düşüme, Çocuklar İçin Yaşam Kalitesi Ölçeği puanlarında ise anlamlı şekilde yükselme olduğu görüldü. SONUÇ Sonuç olarak tekrarlayan enfeksiyon atakları ve adeno/adenotonsiller hipertrofi nedeniyle sleep apne oluşan çocuklarda geç kalınmadan adenoidektomi/adenotonsillektomi uygulanması, çocuklarda ileride daha karmaşık hale gelebilecek nörodavranışsal sorunları engelleyebileceği, uyku sorunlarını azaltabileceği, yaşam kalitesini artırabileceği düşünülmüştür. ANAHTAR KELİMELER Adenotonsillektomi, adenotonsiller hipertrofi, dikkat eksikliği, anksiyete, yaşam kalitesi, uyku bozukluğu
Özet (Çeviri)
OBJECT In this study, we aimed to investigate the impact of these factors by administering questionnaires that are used for assessing psychological disorders both pre- and post-operatively in children undergoing adenoidectomy or adenotonsillectomy. MATERIALS AND METHODS The study included 41 children aged 6-12 years that underwent adenoidectomy alone, 41 children aged 6-12 years that underwent adenotonsillectomy alone, and a group 40 healthy children aged 6-12 years. The questionnaires including in children including The Strengths and Difficulties Questionnaire (SDQ) Parent Version, The Screen for Child Anxiety-Related Emotional Disorders (SCARED) Parent Version, The Pediatric Sleep Questionnaire (PSQ), and The Pediatric Quality of Life Inventory (PedsQL) Parent Version were administered in all three groups both pre- and post-operatively to assess the impact of the factors on the psychological health of the children. RESULTS In the children that underwent adenoidectomy/adenotonsillectomy due to sleep apnea caused by recurrent infection and adeno/adenotonsillar hypertrophy, a significant decrease was found in the SDQ, SCRED, and PSQ scores while a significant increase was found in the PedsQL scores postoperatively. CONCLUSION In the children presenting with sleep apnea caused by recurrent attacks of infection and adeno/adenotonsillar hypertrophy, prompt administration of adenoidectomy/adenotonsillectomy will not only prevent neurobehavioral disorders that may become further complicated in later stages but also may reduce sleep disorders and improve the quality of life of the children. KEY WORDS Adenotonsillectomy, adenotonsillar hypertrophy, attention deficit, anxiety, quality of life, sleep disorder