Ebeveyn anksiyetesinin 5-12 yaş aralığındaki çocuklarda postoperatif deliryuma etkisi
The effect of parental anxiety on postoperative delirium in children aged 5-12
  1. Tez No: 837401
  2. Yazar: ALİ ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA YEŞİM ABUT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: Postoperatif deliryum; çocuklarda derlenme döneminde ortaya çıkan oryantasyon bozukluğu, ajitasyon, ağlama gibi davranışların gözlendiği genel anestezinin bir komplikasyonudur. Ebeveyn anksiyetesinin 5-12 yaş grubundaki pediatrik hastalarda postoperatif deliryuma etkisini belirlemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bu prospektif gözlemsel çalışmaya, genel anestezi altında adenoidektomi ve/veya tonsillletomi cerrahisi yapılan 5-12 yaş, ASA I-II, 99 hasta dahil edildi. Preoperatif dönemdeki ebeveyen anksiyetesi STAİ ölçeği ile değerlendirildi. Çocukların preoperatif dönemdeki anksiyete değerlendirmesi ise hasta hazırlama odasında m-YPAS ölçeği ile yapıldı. Hastalar, cerrahi işlem için operasyon odasına alındı. Standart monitorizasyon sağlanarak genel anestezi uygulandı. Cerrahi işlem sonrası hastalar uyandırılarak derlenme odasına alındı. Postoperatif derlenme ünitesinde hastalar, postoperatif deliryum açısında PAED ölçeği kullanılarak ve ağrı durumu ise FLACC ölçeği kullanılarak değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya alınan olguların (n=99) %32,3'ünde (32/99) postoperatif deliryum saptandı. Çocukların postoperatif deliryumu ile anlık ebeveyn anksiyetesini arasında anlamlı (p>0.05) farklılık bulunmadı. Ebeveyn anksiyetesi ile çocukların preoperatif anksiyete durumları arasında da anlamlı (p>0.05) farklılık bulunmadı.
Özet (Çeviri)
Purpose: Postoperative delirium; It is a complication of general anesthesia in which behaviors such as disorientation, agitation and crying are observed during the recovery period. We aimed to determine the effect of parental anxiety on postoperative delirium in pediatric patients aged 5-12 years. Materials and Methods: In this prospective observational study, 99 patients aged 5-12 years, ASA I-II, who underwent adenoidectomy and/or tonsillectomy surgery under general anesthesia were included. Parental anxiety in the preoperative period was evaluated with the children's mYPAS scale in the preoperative patient preparation room. General anesthesia was administered to the patients by providing standard monitoring in the operating room. After the surgical procedure, the patients were woken up and taken to the recovery room. In the postoperative recovery unit, patients were evaluated for delirium using the PAED scale and for pain using the FLACC scale. Results: Postoperative delirium was detected in 32.3% of the cases included in the study (32/99). There was no significant difference (p>0.05) between the PAED score and the STAI1 value, which evaluates parental anxiety. There was no significant (p>0.05) difference between parental anxiety and children's mYPAS scores.