Non-spesifik kronik boyun ağrılı genç yetişkinlerde motor imgelemenin fonksiyonellik ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
Effectiveness of motor i̇magery on functionality and quality of life in young adults with chronic non-spesific neck pain
- Tez No: 517747
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLGE KARA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
ÖZET Amaç: Non-spesifik kronik boyun ağrılı genç yetişkinlerde motor imgelemenin fonksiyonellik ve yaşam kalitesi üzerine etkisini incelemekti. Yöntem: Non-spesifik kronik boyun ağrılı 40 genç yetişkin randomizasyonla egzersiz grubu (grup I) (n=20), motor imgeleme ve egzersiz grubu (grup II) (n=20) olarak iki gruba ayrıldı. Değerlendirmeler tedavi öncesi ve sonrası olmak üzere iki kez yapıldı. Değerlendirme de demografik bilgiler için veri kayıt formu; ağrı için; Görsel Analog Skalası, özürlülük değerlendirmesi için; Boyun Özür Göstergesi Ölçeği, uyku kalitesi için Pittsburg Uyku Kalitesi Ölçeği, anksiyete için; Beck Anksiyete Ölçeği, depresyon için; Beck Depresyon Ölçeği, imgeleme için; Hareket İmgeleme Ölçeği, yaşam kalitesi için ise Kısa Form-36 yaşam kalitesi formu kullanıldı. Boyun bölgesi için eklem hareket açıklığı, derin duyu değerlendirmesi, ağrı eşiği ve kas endurans ölçümleri yapıldı. Egzersiz programı iki gruba da haftada 5 gün 4 hafta uygulandı. Grup II'ye, egzersizlere ek olarak motor imgeleme programı her gün maksimum 15 dakika uygulandı. Bulgular: Her iki grup olgularımız yaş, boy, kilo gibi demografik özellikleri açısından homojendi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective: To investigate the effectiveness of motor imagery on functionality and quality of life in young adults with chronic non-spesific neck pain. Method: Fourty young adults with non-spesific chronic neck pain randomly allocated into two groups as exercise group (Group I) (n=20), motor imagery and exercise group (Group II) (n=20). All assesment were applicated two times before and after program. In assesment, Data form for demographic data, Visual Analog Scala for pain, for disability Neck Disability İndex, Pittsburg Sleep Quality İndex for sleep quality, Beck Anxiety İnventories for anxiety, Beck Depression İnventories for depression, Movement İmagery Questionnaire for imagery, Short Form-36 Health Survey for quality of life were used. Also, neck motion analysis, deep sensation assessment, pain thershold and muscle endurance tests were applied. The exercise program was carried out for five days/week, four weeks for two groups. For group II, motor imagery program was applied maximum 15 minutes in addition to exercise. Results: Both groups were homogenized in terms of demographic characteristics such as age, height, weight.