Design of an inertia measurement device for stores
Füzelerin atalet değerlerini ölçebilecek bir test sistemi tasarımı
- Tez No: 517754
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSNÜ DAL, DR. AYDIN TÜZÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu tez çalışmasında, mühimmatların ve alt bileşenlerinin kütle özelliklerini, tek bir test kurulumu ile ölçebilen bir düzeneğin tasarımı anlatılmıştır. Kütle özellikleri ölçülmek istenen cisim, bu düzeneğe bağlanmakta ve cisme belirli bir nokta etrafında, üç boyutlu, salınımsal dönme hareketi verilmektedir. Bu hareket esnasında cismin hız ve ivme değerleri, cismin bağlantı noktasındaki kuvvet ve tork değerleri ile eşzamanlı olarak ölçülmektedir. Ölçülen hız, ivme, kuvvet ve tork değerleri, Newton'un hareket denklemlerinde kullanılarak cismin kütle özellikleri hesaplanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, design of a device, which can measure mass properties of missiles or their sub-components in a single test setup, is expressed. An object, whose mass properties are going to be calculated, is attached to the device and three-dimensional, oscillatory motion about a specific point is supplied to that object. During this motion, velocity and acceleration values of the object are measured simultaneously with the force and torque values at the connection point. Mass properties of the object are computed by using measured velocity, acceleration, force and torque values in Newton's equations of motion.