Uçucu kül ve silis dumanı katkılı yüksek dayanımlı betonların kalıcılık özellikleri
Durability properties of high strength concretes produced with fly ash and silica fume
- Tez No: 517763
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENK KARAKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Beton, insanlık tarihinin gelişiminde ve eski medeniyetlerin günümüze kadar gelebilen eserlerinde önemli bir yere sahiptir. Günümüzde çok geniş bir kullanım alanı olan beton, sudan sonra dünyada en fazla tüketilen malzeme haline gelmiştir. Her ne kadar yüksek dayanımlı beton yeni bir malzeme olarak düşünülse de çok uzun yıllardır gelişimini sürdürmektedir. Çok yönlü titiz kalite kontrolü gerektiren Yüksek Dayanımlı Betonlar pahalıdır. Tümüyle klasik normal betonların yerini alamazlar ancak yüksek dayanımlı betonların sorunları çözüldükçe kullanım alanları genişleyecektir. Özellikle sürdürülebilir kalıcılığın daha önemli olduğu yapılarda yüksek dayanımlı betonlar aranılacak ve kullanılacaktır. Bu çalışmada, yüksek dayanımlı betonların ileri yaş performansının iyileştirilmesi için kullanılacak uçucu kül ve silis dumanı katkılarının aşınma, donma-çözülme ve çelik betonarme donatı korozyonu gibi kalıcılık özelliklerine etkisi incelenmiştir. Böylece yüksek dayanımlı betonlarda ileri yaş performansı geliştirilmiş beton tasarımının optimizasyonu yapılabilecektir. Tez çalışması sonucunda;yüksek dayanımlı betonlara eklenen mineral katkıların erken yaşlardaki dayanımını olumsuz ileri yaşlardaki dayanımını ise olumlu etkilediği görülmüştür. Çalışmada betona %5-10-15 oranında eklenen mineral katkılı bütün karışımlar, referans betonuna göre daha iyi aşınma ve donma-çözülme direnci göstermiştir. Ayrıca beton karışımına optimum oranlarda (%5-10 arasında) silis dumanı eklenmesinin korozyon direncini arttırdığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Concrete has an important place in the development of human history and in the works of the ancient civilizations as far as the day-to-day work is concerned. Concrete, which has a wide use area today, has become the most consumed material in the world after water. Although high strength concrete is considered as a new material, it has been developing for many years. High Strength Concretes are expensive because they require very versatile quality control. They can not take the place of classical normal concretes completely, but their use areas will expand as the problems of high strength concretes are solved. High strength concrete will be sought and used especially when sustainable durability is more important. In this study, the effect of the fly ash and silica fume additives on the durability properties such as corrosion, freeze and thaawing effect and steel reinforcement corrosion will be experimentally investined to improve the older performance of high strength concrete. Thus, the concrete design can be optimized by improving the older age performance of the high strength concrete mixture. As a result of this thesis; it was seen that the mineral admixtures added to the high strength concretes had a negative effect on the early ages and positive ages on the aged ages. In the study, all mineral admixtures added at 5-10-15% of concrete showed better wear and freeze-thaw resistance than reference concrete. In addition, the addition of silica fume to the concrete mixture at optimum ratios (between 5-10%) increased the corrosion resistance.