Yapraktan uygulanan bazı mikro elementlerin su kültüründe yetiştirilen renkli marullarda yaprak renklenmesi ve verimlilik üzerine etkileri
Some micro-elements applied from the leaf are colored lettuce grown in aquaculture effects on leaf coloring and productivİty
- Tez No: 517764
- Danışmanlar: PROF. DR. ERSİN POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışmanın amacı, değişik dozlarda uygulanan çinko, bakır ve manganın renkli marullarda rengin açılmasını azaltmak veya renklenmeye katkı sağlamak, bitki gelişimi, verimlilik ve kalite üzerine olan etkilerini araştırmaktır. Marullar akan su kültüründe besleyici film tekniğinde yetiştirilmiş, araştırmada üretim materyali olarak“SR327”marul çeşidi (Lactuca Sativa var. Crispa) kullanılmıştır. Marullara mikro elementlerden çinko, bakır ve manganın 1.25+ 2.5 (Cu+Zn), 2.5+5 (Cu+Zn), 5+10 (Cu+Zn), 1.25+ 2.5 (Cu+Mn), 2.5+5 (Cu+Mn), 5+10 (Cu+Mn), 1.25+ 2.5+ 2.5 (Cu+Zn+Mn), 2.5+5+5 (Cu+Zn+Mn) ve 5+10+10 (Cu+Zn+Mn) ppm dozları gelişim dönemi içerisinde yapraktan iki defa uygulanmıştır. Marullarda yapılan ölçümlerde, uygulamaların bitki boyu, yaprak sayısı, yaprak eni, kök boğazı çapı, yaprak uzunluğu, kuru madde miktarı, makro-mikro element tayini, baş ağırlığı, yaprakta toplam klorofil miktarı ve yaprak rengine olan etkisi araştırılmıştır. Farklı dozlarda mikro element uygulamaları kontrol dışındaki marullarda yaprakta toplam klorofil miktarı (SPAD) ve kuru maddede artışlara neden olmuştur. Genelde mikro element dozları marullarda, mineral maddelerden P, Cu, Zn ve Mn içeriklerini artırmış, Fe (bakır+çinko+manganın yüksek dozu dışında) ve Mg içeriklerini azaltmıştır. Baş ağırlığı açısından; mikro element uygulaması yapılan marulların kontrol grubuna göre ağırlık değerinin azaldığı tespit edilmiştir. Uygulamalar arasında genelde bakır+mangan kombinasyonu doza bağlı kalmaksızın Hue açı değeri bakımından marul yapraklarında kızarmayı artırdığı ve yaprak rengini koyulaştırdığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The objective of this study was to investigate the effects of zinc, copper and manganese on the development of plant growth, productivity, to reduce the colouring of the leaves or to contribute to coloration on colored lettuce in greenhouse. The research was conducted in nutrition film technics (NFT) which means grown hydroponic system. Colored lettuces (Lactuca sativa L. cv. 'SR327 F1') were grown supplementation zinc, copper and manganese doses of 1.25+ 2.5 (Cu with Zn), 2.5+5 (Cu with Zn), 5+10 (Cu with Zn), 1.25+ 2.5 (Cu with Mn), 2.5+5 (Cu with Mn), 5+10 (Cu with Mn), 1.25+ 2.5+ 2.5 (Cu with Zn, Mn), 2.5+5+5 (Cu with Zn, Mn) and 5+10+10 (Cu with Zn, Mn) with two times on the leaves during the growth period in greenhouse. Plant height, number of leaf, leaf width, leaf length, root collar diameter, dry matter content, macro-micro element content, head weight, chlorophyll content in leaves and leaf color values of lettuces were determined at harvested plants. After the treatments, total chlorophyll content (SPAD) and leaf dry matter in the lettuce increased. In addition, micronutrition doses of applications were increased the amount of P, Cu, Zn, Mn contents of lettuce leaves, but decreased the amount of Fe and Mg contents. Head weight of lettuce was determined to reduce as compare with the control. it was determined that the combination of Cu with Mn micronutrition increased the red colour density of leaf lettuce, in terms of leaf colour (hue angle)