Pediatri hemşireliği dersini alan öğrencilerin bilişötesi farkındalık ile bilişsel duygu düzenleme durumunun pediatrik klinik stres ve akademik başarı düzeylerine etkisi
Effects of metacognitive awareness with cognitive emotion regulation status on pediatric clinical stress and academic success levels of students who take pediatric nursing
  1. Tez No: 517762
  2. Yazar: KÜBRA SONAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT BEKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Amaç: Bu çalışma pediatri hemşireliği dersini alan öğrencilerin bilişötesi farkındalık ile bilişsel duygu düzenleme durumunun pediatrik klinik stres ve akademik başarı düzeylerine etkisini belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Yöntem: Çalışmanın örneklemini Dokuz Eylül Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi 3. sınıf pediatri hemşireliği dersini alan 270 öğrenci oluşturmuştur. Araştırmanın verileri Sosyo-Demografik Veri Toplama Formu, Bilişötesi Farkındalık Envanteri, Bilişsel Duygu Düzenleme Ölçeği ve Pagana Klinik Stres Anketi kullanılarak elde edilmiştir. Veriler 12 Nisan - 12 Mayıs 2018 tarihleri arasında toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde yüzdelik hesaplamalar ve ortalama, korelasyon analizi ve regresyon analizi kullanılmıştır. Anlamlılık düzeyi .05 olarak kabul edilmiştir. Bulgular: Çalışmaya katılan öğrencilerin yaş ortalaması 21.66±1.11 olup, genel not ortalamaları 76.16±7.77'dir. Öğrencilerin %77.8 (n=210) kadın ve %22.2'si (n=60) erkektir.
Özet (Çeviri)
Aim: To examine the effects of metacognitive awareness with cognitive emotion regulation status on pediatric clinical stress and academic success levels of students who take pediatric nursing course. Methods: The study sample comprised 270 pediatric nursing students. Data were collected by the Metacognitive Awareness Inventory (MAI), Cognitive Emotion Regulation Questionnaire (CERQ), Socio-Demographic Form and Pagana Clinical Stress Questionnaire (PCSQ). They were collected between 12 April and 12 May 2018. Mean value, percentage calculations, correlation analysis and regression analysis were used in the evaluation of the data. Significance level .05 was accepted. Results: The average age of the students participating in the study is 21.66 ± 1.11 and the overall grade average is 76.16 ± 7.77. 210 of the students participating in the research were female while 60 of them were male.