Siirt ili koşullarında yetiştirilen siyah alaca sığırlarda ısı stresinin süt verimi ve komposizyonu üzerine etkisi
Effects of heat stress on milk production and its composition in holstein breed reared in Siirt conditions
  1. Tez No: 517768
  2. Yazar: MUSTAFA KİBAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GALİP BAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvan Yetiştirme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışma, süt sığırlarında ısı stresinin vücut sıcaklığı, süt verimi ve içeriği üzerine etkisini araştırmayı amaçlamaktadır. Bu amaçla Siirt ili Kurtalan ilçesi Yunuslar köyünde bulunan Ceylanlar Tarım İşletmesinde 13 baş Siyah Alaca kültür ırkı sığırda rektal sıcaklık, süt verimi ve içeriği değerleri aylık olarak takip edilmiştir. Söz konusu parametrelere ilişkin değerler Mart, Nisan, Mayıs, Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında kaydedilmiştir. Ek olarak çiftlik koşullarında sıcaklık ve nem değerleri kaydedilerek, ısı stresinin meydana gelmesinde kullanılan sıcaklık-nem indeks değerlerinin hesaplanmasında kullanılmıştır. Verilerin istatistiksel analizinde SAS 9.4 yazılımı kullanılmıştır. Analizlerin gerçekleştirilmesinde Proc Means, Proc Corr ve Proc Mixed komutları kullanılmıştır. Çalışmada kullanılan sürekli yapıdaki değişkenler arasındaki ilişkiler Pearson korelasyon katsayıları kullanılarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the effect of heat stress on body temperature, milk yield, and milk composition in dairy cattle. For this purpose, rectal temperature, milk yield, and composition values were obtained monthly in Ceylanlar Agricultural Farm, located in Yunuslar village of Kurtalan district of Siirt province. Values related to these parameters were recorded in March, April, May, June, July, August, and September. In addition, temperature and humidity values are recorded in the farm conditions and used to calculate the temperature-humidity index values that were used to calculate the heat stress. SAS 9.4 software was used for statistical analysis of the data. Proc Means, Proc Corr, and Proc Mixed commands were applied in the analysis. Relations between variables in the continuous structure used in the study are calculated using Pearson correlation coefficients.