Somatik belirti ve ilişkili bozukluğu olan çocukların aleksitimi düzeyleri, güçlükleri, baş etme becerileri ve aile işlevselliği
- Tez No: 517769
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR URAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Amaç: Somatik belirti bozukluğu ve ilişkili bozukluklar (SBBİB) grubunda tanı alan çocuk ve ergenler ile herhangi bir psikiyatrik hastalığı olmayan ergenlerin hem yarı yapılandırılmış klinik görüşmeler hem de öz bildirim ölçekleri aracılığıyla SBBİB ile ilişkili olabileceği düşünülen aleksitimik özellikler, aile işlevselliği, çocuğun güçlükleri ve başa çıkma stilleri gibi değişkenler açısından karşılaştırıldığı ve aynı zamanda SBBİB tanısı alan ergenlerde eşlik eden psikopatolojilerin değerlendirildiği kesitsel bir çalışmadır. Yöntem: Çalışmaya 11-17 yaş arasında SBBİB olan 41 ergen ve araştırma grubu ile yaş ve cinsiyet açısından eşleştirilmiş 40 sağlıklı kontrol alınmıştır. Ergenlerdeki SBBİB tanısını doğrulamak amacıyla araştırmaya katılan ergenler ve anne/babaları ile DSM-5 tanı kriterleri doğrultusunda klinik görüşme yapılmıştır. Klinisyen tarafından uygulanan Okul Çağı Çocukları için Duygulanım Bozuklukları ve Şizofreni Görüşme Çizelgesi Şimdi ve Yaşam Boyu Versiyonu (K-SADS-PL) yarı yapılandırılmış görüşme aracı ile psikiyatrik hastalıklar taranmıştır. Çalışmaya katılan tüm çocuk ve ergenlere Toronto aleksitimi ölçeği-20 (TAÖ-20), Güçler ve güçlükler anketi (GGA), Çocuk Somatizasyon Envanteri-24 (ÇSE-24), yaş grubuna göre Ergenler İçin Başa Çıkma Ölçeği (EBÇÖ) veya Çocuklar İçin Başa Çıkma Yolları Ölçeği (KIDCOPE) uygulanmıştır. Ebeveynler tarafından da Sosyodemografik Bilgi Formu ve Aile Değerlendirme Ölçeği doldurulmuştur. Bulgular: Yapılan değerlendirmeler sonucunda SBBİB'nin kızlarda ve ebeveyn eğitim düzeyinin düşük olduğu alt-orta sosyoekonomik-sosyokültürel düzeyli ailelerde daha sık görüldüğü bulunmuştur. Araştırma grubunu oluşturan gençlerde anksiyete bozuklukları ve depresif bozukluk başta olmak üzere diğer psikiyatrik hastalıkların da yüksek oranda eşlik ettiği ve bu gruptaki çocukların annelerinde psikiyatrik hastalık ve somatik belirti görülme oranının daha fazla saptanmıştır. Araştırma grubundaki gençlerin duygu tanıma ve duygu ifadesinde zorlandıkları, aleksitimik özelliklerin, duygusal ve davranış sorunlarının kontrollerden daha fazla olduğu, aile işlevlerinin daha sağlıksız olduğu ve daha çok kaçınmacı başa çıkma stilini kullandıkları saptanmıştır. Sonuç: Bu çalışma kapsamında düşük sosyoekonomik-sosyokültürel düzeyin, ailede psikiopatoloji ve somatizasyon varlığının, sağlıksız aile işlevlerinin, aleksitimik özeliklerin ve sorunlarla baş etme yetersizliğinin SBBİB ile ilişkili olabileceği belirlenmiştir. Sonuçların ergenlerdeki SBBİB'ye özgül olup olmadığının anlaşılması amacıyla farklı psikiyatrik hastalıkları olan ergenlerin kontrol grubu olarak alındığı çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Aim: Children and adolescents diagnosed with somatic symptoms and related disorders (SSRD) and adolescents without any psychiatric disorder have alexithymic characteristics, family functioning, child difficulties and coping styles that are thought to be related to SSRD through both semi-structured clinical interviews and self-report scales and at the same time a cross-sectional study evaluating accompanying psychopathologists in adolescents with SSRD. Method: Forty-one adolescents and research groups with SSRD from 11 to 17 years of age and 40 healthy controls matched for age and gender were included in the study. In order to confirm the diagnosis of SSRD in adolescents, clinical interviews were conducted with adolescents and parents participating in the research in line with DSM-5 diagnostic criteria. Psychiatric illnesses were screened by the clinician with the Semi-structured Interviewing Tool for the Kiddie Schedule for Affective Disorders and Schizophrenia Present and Lifetime (K-SADS-PL) version. All children and adolescents participating in the study were interviewed for the Toronto Alexithymia Scale-20 (TAS-20), the Forces and Challenges Survey (FCS), the Children's Somatization Inventory-24 (CSI-24) The Measures of Coping Strategies (KIDCOPE) were applied. Sociodemographic Information Form and Family Assessment Scale were filled by parents. Results: As a result of the evaluations made, SSRD was seen more frequently in females and lower-middle socioeconomic-socio-cultural level families with lower parental education level. It was determined that the psychiatric illnesses and somatic symptoms were more common in the mothers of the children in this group than the other psychiatric disorders, especially anxiety disorders and depressive disorders, in the young people constituting the research group. It was determined that the young people in the research group had difficulty in emotion recognition and emotional expression, alexithymic features, emotional and behavioral problems were more frequent than controls, that family functions were unhealthier and more abusive style of coping. Conclusion: Within this study it was determined that low socioeconomic-sociocultural level, family psychopathology and somatization, unhealthy family functions, alexithymic characteristics and inadequacy of coping with problems may be related to SSRD. In orderto understand whether the results are specific to SBBB in adolescents, there is a need for studies in which adolescents with different psychiatric disorders are taken as control groups.