Özel hastanelerde çalışan sağlık yöneticilerinin sağlık teknolojileri değerlendirmesi hakkındaki görüşlerinin incelenmesi: Nitel bir araştırma
Analysis of opinions of healthcare managers working in private hospitals on health technology assessment: A qualitative research
  1. Tez No: 517767
  2. Yazar: MEHMET AKİF ERİŞEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA ÖZLEM YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, Hospitals, Health Care Management
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Sağlık hizmetlerinin sunumunda kıt kaynaklarla sınırsız ihtiyaçların karşılanabilmesi için yalnızca klinik anlamda etkili hizmet sunumu yeterli olmamaktadır. Sağlık alanında yapılan harcamalarda sağlık teknolojileri büyük bir paya sahiptir. Sağlık alanında yüksek harcamalar gerektiren sağlık teknolojileri hakkında sağlık teknolojileri değerlendirmesi (STD) uygulamaları kanıta dayalı bilgiye ulaşmayı sağlayacak en önemli uygulamalardan birisidir. Bu bağlamda, araştırmada Konya il merkezindeki özel hastanelerde görev yapan ve karar verme yetkisi olan sağlık yöneticilerinin sağlık teknolojileri değerlendirmesi ve uygulamaları hakkındaki düşüncelerini ve bu konuya bakış açılarını değerlendirmek amaçlanmıştır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden faydalanılmış olup, desen olarak ise aşina olduğumuz fakat detaylı ve derinlemesine bir bilgiye sahip olmadığımız olgular ile ilgilenen olgubilim deseni tercih edilmiştir. Çalışmada özel hastanelerde görev yapan sağlık yöneticilerinin deneyimleri ve bakış açıları yoluyla, günümüz için yeni bir kavram olan sağlık teknolojileri değerlendirmesi ve uygulamaları hakkında detaylı bilgilere ulaşılması hedeflenmiştir. Araştırma Konya merkezde hizmet veren özel hastanelerde görev yapan ve araştırmaya katılmayı kabul eden sağlık yöneticileri ile yüz yüze görüşme tekniği kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış bir görüşme formu kullanılmıştır. Görüşme formu oluşturulurken detaylı literatür taraması yapılmasının yanında, STD ve nitel araştırma yöntemleri konusunda uzman kişilerin görüşlerinden faydalanılmıştır. Görüşmeler esnasında ses kaydı alınmış olup, ilgili ses kayıtları daha sonra konu başlıklarına göre ayrıştırılarak yazılı hale getirilmiştir. Ayrıştırılan veriler üzerinde tematik analiz yapılarak kodlar ve temalar oluşturulmuştur. Analiz sonucunda sağlık teknolojileri, STD, Türkiye'deki STD uygulamaları, özel hastanelerin STD'ye yaklaşımı, STD biriminin kurulması, katılımcıların hastanelerindeki STD uygulamaları ve STD uygulamalarının gelecekteki yeri başlıkları altında alt temalar oluşturularak ilgili bulguların yorumlaması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Only clinically effective service provision is not enough to meet the unlimited needs with scarce resources in the delivery of health services. Health technologies have a large share in healthcare spending. Health technology assessment (HTA) practices are one of the most important applications to provide accessing to evidence-based information for health technologies that require high spending in the health field. In this context, it was aimed to evaluate the views and opinions of the health administrators, who are working in the private hospitals in Konya province center and who have decision making authority, about health technology evaluations and applications. Qualitative research methods have been used in research, and phenomologic method is preferred, which is related to phenomena in which we are familiar but we do not have detailed and in-depth knowledge. Through the experiences and perspectives of health administrators working in private hospitals in the study, it was aimed to reach detailed information about the evaluation and applications of health technology which is a new concept for today. The research was conducted using face-to-face interviews with health administrators working in private hospitals serving in the center of Konya and accepting to participate in the research. A semi-structured interview form was used as a data collection tool in the survey. While the interview form was being drafted, detailed literature reviews were made, as well as the opinions of experts in STD and qualitative research methods. The voice recordings were taken during the interviews and the related voice recordings were later written in accordance with the subject titles. Codes and themes were created by performing thematic analysis on the separated data. As a result of the analysis, sub-themes were created under the headings of health technologies, HTA, HTA applications in Turkey, HTA approach of private hospitals, establishment of HTA department, HTA applications of the participants' hospitals and HTA applications.