Sıçanlarda düşük ve yüksek şiddetteki ayak şoku stresinin empatiye etkilerinin araştırılması
Investigation the effects of low and high level footshock stress on empathy in rats
- Tez No: 517774
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİL GÖNENÇ ARDA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Giriş ve Amaç Modern insanın hayatında her yerde bulunan stresin davranış ve kognitif fonksiyonlar üzerine etkileri olduğu bilinmektedir. Son yapılan çalışmalar akut stresin empati yelpazesinde bulunan fedakarlık, işbirliği gibi olumlu sosyal davranışları arttırdığını göstermektedir. Psikolojik stres, kişinin anksiyete durumu gibi pek çok faktör empati davranışını etkileyebilmektedir. Bu çalışmanın amacı düşük ve yüksek şiddetteki akut stresin empati davranışı üzerindeki etkilerini ve bu etkinin olası nörotransmitter yolaklarını araştırmaktır. Yöntem Bu çalışmada toplam 30 adet dört aylık erkek Sprague Dawley sıçanlar kullanılmıştır. Çalışmada 14 günlük kafes arkadaşına alışma periyodunun ardından tüm deneklere empati düzeneği kullanılarak stresli durumdaki kafes arkadaşını kurtarması öğretilmiştir. Bu sürecin sonunda tüm denekler rastgele üç gruba ayrılmıştır: i)Kontrol grubu (stres uygulanmayacak grup) ii) 0,2 mA (düşük şiddet) ayak şoku stresi uygulanacak grup, iii) 1,6 mA (yüksek şiddet) ayak şoku stresi uygulanacak grup. Sıçanların ayak şoku uygulamalarının hemen ardından kapı açma davranışları süre olarak kaydedilmiştir. Empati deneylerinin bitiminden hemen sonra bütün sıçanların anksiyete seviyeleri önce açık alan testi, 30 dakika sonra yükseltilmiş artı labirent testi kullanılarak değerlendirilmiştir. Sonrasında denekler sakrifiye edilip amigdala ve prefrontal kortekste oksitosin ve vazopressin düzeyleri ile serum kortikosteron düzeyleri ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim It is known that stress which is everywhere in the life of a modern person, has many effects on behavior and cognitive functions. Recent studies indicate that acute stress promotes empathy related prosocial behaviors such as altruism, affiliative behavior. Many factors can affect empathy behavior, such as psychological stress and anxiety. The aims of this study are to investigate the effects of low and high intensity of acute stress and the possible neurotransmitter pathways of the stress effects on empathy. Method Thirty adult male Sprague Dawley rats were used in this study. In the study, after 14 days of habituation period, all subjects were trained to rescue the stressed cage mate using the empathy test equipment. At the end of this period all subjects were randomly divided into three groups: i) Control group, ii) 0.2mA foot shock group (low-intensity), iii) 1.6mA foot shock group (high-intensity). Immediately after the foot shocks of the rats, door opening behaviors were recorded as time. After the end of the empathy experiments, the anxiety levels of all rats were initially assessed using the open field test and the elevated plus maze test after 30 minutes. Subsequently subjects were sacrified, oxytocin and vasopressin levels in amygdala and prefrontal cortex and serum corticosterone levels were measured.