Berrak hücreli böbrek hücreli karsinomlarda kombine WHO/ISUPdereceleme sisteminin prognostik önemi
Prognostic importance of combined WHO/ISUP gradi̇ng system in clear cell renal cell carcinoma
- Tez No: 517773
 - Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE BURÇİN TUNA
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Patoloji, Pathology
 - Yıl: 2018
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 38
Özet
Amaç: Böbrek hücreli karsinomlarda prognozu ön görmek için birçok parametre önerilmiştir. BHK'larda tümör derecesi önemli bir prognostik veri olmasına rağmen, gözlemciler arası uyum düşük bulunmaktadır. Bu çalışmanın amacı, tümör içerisinde bulunan farklı tümör derecelerin kombinasyonuna dayalı yeni bir dereceleme sistemi oluşturmak ve çıkan verilerin, prognostik önemi olan parametrelerle ilişkisini göstermektir. Materyal Metod: Bu çalışmaya 2000-2013 yılları arasında tedavi edilmiş 185 berrak hücreli BHK olgusu dahil edilmiştir. Hastalara ait demografik özellikler, prognostik veriler hasta kayıtlarından ve patoloji raporlarından elde edilmiştir. Olgulara bir üropatolog (BT) ve bir tıpta uzmanlık öğrencisi (TUÖ) (SŞ) tarafından güncel WHO/ISUP derecelemesi yapılmış ayrıca tümör içerisindeki nekroz varlığı da değerlendirilmiştir. Bir ya da birden fazla derece içeren tümörlerde kombine WHO/ISUP dereceleme sistemi uygulanmıştır. Elde ettiğimiz kombine derece skorları, düşük, orta ve yüksek olacak şekilde gruplandırılmıştır. Elde ettiğimiz yeni derecelerin, prognostik parametreler ile ilişkileri istatistiksel olarak araştırılmıştır. Analizlerde Pearson Ki-kare testi kullanılmıştır. Ayrıca iki gözlemci arasındaki ve gözlemcilerin kendi içindeki uyum kappa istatistik testi ile değerlendirilmiştir. Bulgular: Kombine WHO/ISUP dereceleme sistemine göre, 185 olgunun 39'unun (%21) aynı dereceye sahip olduğu, geri kalan 146 (%79) olgunun birden fazla derece içerdiği saptanmıştır. Kombine derece skor grubuna göre düşük dereceli 77 olgu, orta 85 olgu, yüksek 29 olgu değerlendirilmiştir. İki gözlemci arasındaki uyum“iyi”bulunmuştur. Üropatoloğun kendi içindeki uyumu“mükemmel”, TUÖ uyumu“iyi”bulunmuştur. Sonuç: İdeal bir dereceleme sistemi objektif kriterlere sahip, uygulanabilir ve tekrarlanabilir olmalıdır. Çalışmamızda tümörün içinde bulunan farklı dereceleri de dereceleme sistemine dahil ederek ve dahil ettiğimiz eşik değeri standardize ederek, gözlemci uyumsuzluğunu büyük oranda çözdüğümüzü düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Aim: Several parameters have been proposed to predict prognosis in renal cell carcinomas. Although the tumor grade is an important prognostic data in the RCC, there is a low correlation between the observers. The aim of this study was to establish a new grading system based on the combination of different tumor grades in the tumor and the resulting data show the relationship with parameters that are prognostic significance. Materials and Methods: 185 cases of clear cell RCC treated between 2000 and 2013 were included in this study. Demographic features of the disease were obtained from prognostic data from patient records and pathology reports. In fact, the current WHO/ISUP grading was performed by a uropathologist (BT) and a surgical pathology resident (SŞ), and the presence of necrosis in the tumor was also assessed. Combined WHO/ISUP grading system has been applied for tumors with one or more degrees. Combined grade scores are grouped as low, medium and high. The relationship between new grades and prognostic parameters was investigated statistically. Pearson Chi-square test was used for the analyzes. It was also assessed by the kappa statistical test between the two observers and within the observers. Results: According to the Combined WHO/ISUP grading system, 39 (21%) of the 185 cases had the same degree and the remaining 146 (79%) cases had more than one degree. According to the combined grade score group, 77 low grade, 85 intermediate and 29 high grade were evaluated. The agreement between the two observers is“good”. Uropatholysis was found to be“excellent”in itself, and“good”in surgical pathology resident. Conclusion: An ideal grading system should have objective criteria, be applicable and repeatable. We think that we have solved the observer inconsistency in large measure by including different grades in the tumor in our study and by including the threshold value we have included in the grading system.