Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu ve otistik spektrum bozukluğu tanısı almış çocukların ebeveynlerinin yaşam kalitelerinin incelenmesi
Assessment of parents' quality of life of children with attention deficit hyperactivity disorder and autistic spectrum disorder
  1. Tez No: 517776
  2. Yazar: UĞUR CECO
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURSU ÇAKIN MEMİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikiyatri, Psikoloji, Psychiatry, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu ve Otistik Spektrum Bozukluğu Tanısı Almış Çocukların Ebeveynlerinin Yaşam Kalitelerinin İncelenmesi Amaç: Otistik Spektrum Bozukluğu (OSB) ve Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) tanısı almış bir çocuğun iyileştirimi gerçekleştirilirken ebeveynin yaşadığı zorluklardan yaşam kalitesini, bakım veren yükünü ve depresyon düzeylerini etkileyen etkenlerin belirlenip bu alanlara yönelik düzenleyici çalışmaların yapılması ebeveynlerin iyi oluşunu ve iyileştirim sürecini olumlu etkileyebilecektir. Yaptığımız çalışmada bu iki bozukluktan herhangi birisine sahip çocukların ebeveynlerinin yaşam kalitelerinin, bakım veren yüklerinin ve depresyon düzeylerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: Araştırmanın örneklemini 21.11.2016 – 05.05.2017 tarihleri arasında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı'na başvuran 30 OSB, 30 DEHB tanısı almış ve kontrol grubu olarak aynı sayıdaki 3-17 yaşları arasındaki sağlıklı çocukların ebeveynleri oluşturmuştur. Ebeveynlere World Health Organisation Quality of Life-BREF-TR (WHOQOL-BREF-TR), Zarit Bakım Veren Yükü Ölçeği, Beck Depresyon Ölçeği ve Sosyodemografik Bilgi Formu uygulanmıştır. Bulgular: Analizler sonucunda, OSB tanısı almış çocukların ebeveynlerinin WHOQOL- BREF-TR puanları DEHB tanısı almış çocukların ebeveynlerinin WHOQOL-BREF-TR puanlarından anlamlı düzeyde düşük bulunmuştur (z=-4,366, p0.05).
Özet (Çeviri)
Assessment of Parents' Quality of Life of Children with Attention Deficit Hyperactivity Disorder and Autistic Spectrum Disorder Objective: Having a child with Autistic Spectrum Disorder (ASD) and Attention Deficit Hyperactivity Disorder (ADHD) can create many difficulties for parents. Determination of the factors that affect the quality of life, caregiver burden and depression levels from the difficulties experienced by the parents during the child's healing and regulatory studies on these areas can both positively affect the parental well-being and the improvement process. The aim of our study was to compare the quality of life, caregiver burden, and depression levels of these childrens' parents whose have any of these two disorders. Method: The study sample consisted of 30 ASD, 30 ADHD patients who applied to the Kocaeli University Medical Faculty Child and Adolescent Psychiatry Department between 21.11.2016 - 05.05.2017 and the control group consisted of the childrens' parents between the ages of 3- 17. The World Health Organization Quality of Life-BREF-TR (WHOQOL-BREF-TR), Zarid Caregiver Burden Scale, Beck Depression Scale and Sociodemographic Information Form which is developed by researcher were applied to the parents. Results: As a result, WHOQOL-BREF-TR scores of childrens' parents with ASD were significantly lower than the WHOQOL-BREF-TR scores of childrens' parents with ADHD (z = -4.336, p 0.05).