Otizm spektrum bozukluğu tanısı olan çocuk ve ergenlerde kronotip özelliklerinin uyku ve yürütücü işlevler ile ilişkisinin araştırılması
- Tez No: 931672
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİYE TUĞBA BAHADIR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Amaç: Bu araştırmada, Otizm Spektrum Bozukluğu (OSB) tanısına sahip 7-17 yaş aralığındaki çocuk ve ergenlerin kronotip özelliklerinin uyku düzeni/bozuklukları ve yürütücü işlevler ile ilişkisinin saptanması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları polikliniğinde daha önce OSB tanısı almış 7-17 yaş arasındaki 45 çocuk ile İstanbul Kadıköy'deki okullardan alınmış olan 7-17 yaş arasındaki normal gelişim gösteren 45 çocuk çalışmaya dahil edilmiştir. Araştırmacı tarafından sosyodemografik veriler değerlendirilmiş, çocuk ve ergenlerle DSM-5'e dayalı yarı-yapılandırılmış psikiyatrik görüşme yapılmıştır. Katılımcılara Stroop Testi, Sözel Akıcılık Testi ve WISC-R'ın sözcük dağarcığı ve küplerle desen testleri uygulanmıştır. OSB grubunda ebeveynlere sorular sorularak Çocukluk Otizmi Değerlendirme Ölçeği (CARS) ve Otizm Davranış Kontrol Listesi (ABC) ile otizm semptom şiddeti değerlendirilmiştir. Katılımcıların ebeveynlerine Conners Aile Değerlendirme Formu, Yürütücü İşlevlere Yönelik Davranışsal Değerlendirme Envanteri Ebeveyn Formu (BRIEF), Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu için Belirti Değerlendirme Anketi (SNAP IV), Çocukluk Dönemi Kronotip Anketi (ÇDKA), Çocuklarda Uyku Bozukluğu Ölçeği (ÇUBÖ) ölçekleri doldurulmak üzere verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to determine the relationship between chronotype characteristics, sleep patterns/disorders and executive functions in children and adolescents aged 7-17 years with Autism Spectrum Disorder (ASD). Materials and Methods: The study included 45 children aged 7-17 years who had previously been diagnosed with Autism Spectrum Disorder at Marmara University Hospital Child and Adolescent Psychiatry Clinic, as well as 45 typically developing children aged 7-17 years from schools in Kadikoy/Istanbul. Sociodemographic data were evaluated by the researcher, and semi-structured psychiatric interviews based on DSM-5 were conducted with the children and adolescents. The participants were administered the Stroop Test, Verbal Fluency Test and vocabulary and block design subtests of WISC-R. In the ASD group, autism symptom severity was assessed using the Childhood Autism Rating Scale (CARS) and Autism Behavior Checklist (ABC) based on information provided by parents. Parents of participants completed the Conners Parent Rating Scale (CPRS), Behavior Rating Inventory of Executive Function (BRIEF), SNAP IV Parent Rating Scale, Children's Chronotype Questionnaire (CCTQ), and the Sleep Disturbance Scale for Children (SDSC).